MedTech. Operace robotem na dálku nebo lékařské metaverzum

Ilustrační foto. Zdroj: Aspen.pr
Life 10. 03. 2023

MedTech. Operace robotem na dálku nebo lékařské metaverzum

S rozvojem komunikačních technologií a videotechnologií prochází proměnou i lékařství a medicína. Moderní systémy přenosu obrazu a jeho analýzy pomáhají jak při operacích, tak při individuální diagnostice. Samostatnou kapitolou rozvoje oboru je využití metaverza.

Jaké jsou nejnovější trendy v lékařské profesi, kde jsme lidský kontakt pokládali za jediný možní způsob jejího výkonu? Vítejte v medicíně 21. století. Medicínské konzultace, vyšetření, edukační komunikace či telechirurgie, tam všude je ve větší míře využíváno stále dokonalejších komunikačních prostředků. 

Telekonzultace

Představte si, že vám není dobře. Místo běžné návštěvy svého praktického lékaře, kdy musíte cestovat na místo a vysedět si více či méně delší frontu v čekárně, si otevřete notebook a připojíte se k online videokonferenci. Tím to však zdaleka nekončí.

Na barcelonském veletrhu MWC 2023 byla například představena technologie, která umožňuje pomocí běžné selfie kamery telefonu nebo webkamery notebooku zjištění zdravotního stavu pacienta. „Jedná se o metodu měření změn odrazů složek světla od kůže obličeje, které se mění podle průtoku krve v podkoží. Během třiceti sekund se tak zjistí krevní tlak, rychlost srdečního tepu i případné nepravidelnosti, rychlost dýchání, ale i hladinu cukru v krvi či hladinu cholesterolu,“ vysvětluje Andrej Hronec ze společnosti Audiopro.

Teleedukace – vzdělávání studentů

Podobné prostředky se dají využít i pro vzdělávání studentů. Covidová léta výrazně urychlila použití videokonferencí pro vzdělávání studentů na dálku. Už se u tohoto způsobu zůstalo a technologie se dále rozvíjí mílovými kroky.

„Vzhledem k tomu, že obraz je dnes možné přenášet z operačního sálu do školních poslucháren ve 4K kvalitě, studenti takto mohou sledovat průběhy i záznamy operací a dalších zákroků, které dříve nemohly,“ říká Michal Černý, zástupce společnosti Lifesize pro ČR. A dodává: „Praxi samozřejmě nic nenahradí, ale nejmodernější technologie dnes studentům a lékařům dávají takovou podporu, že jsou na samotnou praxi mnohem lépe připraveni.“

Operace robotem na dálku

Operovat na dálku? I to začíná být možné. Lékaři mohou například využít tzv. telementoring, tedy asistenci vzdáleného odborníka na operačním výkonu, a to třeba i z místa na druhém konci světa, který operaci sleduje a poskytuje odborné vedení. To je ale teprve začátek.

Nejmodernější technologie lze efektivně využít i pro operaci jako takovou. Technologický vývoj v posledním desetiletí pokročil natolik, že je možné provádět telerobotické výkony na velké vzdálenosti pomocí dálkově ovládaných robotů. V těchto případech chirurg ovládá robota distančně, a to buď z vedlejší místnosti, nebo třeba z místa i tisíce kilometrů vzdáleného. Robot je ovládán pomocí systému elektromechanických rozhraní s připojenými upravenými chirurgickými nástroji.

Například první transatlantická operace, která vstoupila do dějin medicíny jako operace Lindbergh, byla provedena již 7. září 2001. Profesor Marescaux, operující z New Yorku, při ní provedl cholecystektomii, tedy operační odstranění žlučníku, u pacientky, která ležela na operačním sále ve Štrasburku. Od té doby se vyvíjejí všechny složky operačního systému a jsou nahrazovány kvalitnějšími a pokročilejšími součástmi s vyšším rozlišením a ještě větší přesností a možností automatizací některých úkonů.

Medaversum – Medical Metaversum

Je tedy dobře patrné, že MedTech zažívá mimořádný rozvoj. Mezi aktuálně hojně skloňované pojmy patří i metaverzum, prostor vytvořený ve virtuální realitě, kde uživatel konzumuje svůj 3D zážitek. A zde vznikají příležitosti i pro digitální MedTech ekosystémy. Lídři se na tuto problematiku již dnes dívají jako na novou platformu interakce.

„Ve virtuální digitální ekonomice budou uživatelé již brzy nakupovat léčebné přípravky, wellness služby nebo duševní péči a další. Virtuálně se pak budou moci setkat s lékařem, obdržet výzvu například k vyšetření, laboratornímu testu, zdravotní konzultaci či službám telemedicíny,“ říká Milan Klouček, prezident investičního Royal Capital Clubu.

Metaverzum má zkrátka moc změnit současný model poskytování zdravotní péče otevřením nových kanálů poskytování léčby, snížením nákladů a zlepšením výsledků péče.

Autor: Alena Burešová

Další články