Microsoft investuje do vodíku

Zdroj: Pixabay (ilustrační foto)
Ekologie 01. 12. 2021

Microsoft investuje do vodíku

Společnost Ballard Power Systems oznámila, že zahájila tříletý projekt ve spolupráci s firmami Caterpillar a Microsoft. Jeho cílem je stvořit napájecí systém využívající velkoformátové vodíkové palivové články k výrobě udržitelné záložní energie pro datová centra.

Za podpory amerického ministerstva energetiky má vzniknout systém záložního napájení o výkonu 1,5 MW. Jak se dočteme v tiskové zprávě zveřejněné firmou Ballard, mezi jeho předností patří to, že dokáže naplnit vysoké nároky kladené na současné systémy s dieselovými motory, a to při výrazně nižším emisním profilu.

Společnost Ballard dodá pokročilý generátor energie tvořený vodíkovými palivovými články ClearGenTM-II. Firma Caterpillar zajišťuje celkovou systémovou integraci, elektroniku a řídicí systémy, které tvoří ústřední strukturu energetického řešení. Microsoft do projektu „vložil“ své firemní datové centrum v Quincy ve státě Washington, na kterém se inovativní řešení odzkouší.

„Pokračujeme takto v investicích do výzkumu a pokročilého vývoje v oblasti vodíkových palivových článků. To vnímáme jako jednu z cest k naplnění našeho závazku, že do roku 2030 nebudeme produkovat žádné emise oxidu uhličitého,“ nechal se slyšet Christian Belady, viceprezident pro pokročilý vývoj, cloudové operace a inovace ve společnosti Microsoft.

„Jsme nadšeni, že můžeme na tomto důležitém demonstračním projektu spolupracovat s týmem tvořeným světovými špičkami ve svých oborech,“ prohlásil Randy MacEwen, generální ředitel společnosti Ballard. Díky shromážděným datům získáme klíčové poznatky o schopnosti systémů palivových článků škálovat a obsluhovat několikamegawattová datová centra.“

Autor: Petr Pláteník

Další články