;

Muskovo SpaceX sestrojí pro americkou armádu satelity na sledování mezikontinentálních balistických raket

Články 08. 10. 2020

Muskovo SpaceX sestrojí pro americkou armádu satelity na sledování mezikontinentálních balistických raket

Kontrakt v hodnotě takřka 3,5 miliardy korun podepsali s vizionářským podnikatelem zástupci americké vlády. A jak už to bývá, jde o záležitost národní bezpečnosti i opravdovou technologickou výzvu.

Celkem 4 speciální satelity vyrobí podle informací serveru Business Insider továrna SpaceX v Redmondu ve státě Washington. Tedy stejné zařízení, kde vznikají proslulé družice pro konstelaci Starlink, která má notně zkvalitnit internetové připojení.

Zájmy americké vlády v této spolupráci zastupuje Agentura pro rozvoj vesmíru (US Space Development Agency). Zapojení budou ale i další subkontraktoři, kteří dodají například širokopásmové infračervené senzory určené k sledování raket.

Jde o první krok ve snaze zprovoznit zařízení schopné sledovat i mezikontinentální balistické střely, jejich detekce se doposud totiž ukazovala notně obtížná. Spolu se SpaceX získala podobný kontrakt i firma L3Harris Technologies, a to na výrobu rovněž 4 satelitů. V provozu by měly být roku 2022.

V souvislosti s „privatizací“ dobývání vesmíru soukromými společnostmi i novým skloňováním pojmu hvězdné války stoupá hodnota tzv. vesmírné ekonomiky. Bank of America odhaduje její růst v příští dekádě až na 22 bilionů korun.

Z tohoto koláče se Muskovo SpaceX pochopitelně snaží ukousnout co nejvíc. Už v srpnu kupříkladu vyhrálo jiné vládní výběrové řízení, a to na část miliardové zakázky ministerstva obrany na nové rakety pro Vesmírné síly USA.

Autor: Petr Pláteník

Další články