;

Už se to blíží! Zítra by měl Elon Musk vypustit do vesmíru první astronauty

26. 05. 2020

Už se to blíží! Zítra by měl Elon Musk vypustit do vesmíru první astronauty

Ve středu 27. května v půl jedenácté večer středoevropského letního času dojde k historickému okamžiku – poprvé vyšle lidi do vesmíru soukromá společnost.

Začnou lidé podnikat turistické lety na Měsíc nebo Mars? Elon Musk tvrdí že ano. Svá slova chce dokázat prostřednictvím své společnosti SpaceX, která v případě příznivého počasí vyšle zítra na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS své první astronauty.

NASA na misi přidělila dva zkušené astronauty – Bob Behnken i Doug Hurley za sebou mají mnoho letů s raketoplány. Třiapadesátiletý Hurley byl dokonce u posledního letu do vesmíru z americké půdy, a to v roce 2011 v raketoplánu Atlantis.

Američtí astronauté Bob Behnken a Doug Hurley.
Zdroj: Twitter SpaceX

Sedadlo v raketoplánu za dvě miliardy korun

NASA právě před devíti lety zrušila lety do vesmíru a začala spoléhat na ruský vesmírný program, který během bezmála deseti lety vyslal na oběžnou dráhu několik svých astronautů.

Aby ale Američané nezůstali příliš pozadu, zaplatila NASA v roce 2019 více než 80 milionů dolarů (přes 2 miliardy korun) za jedno místo v ruské kosmické lodi Sojuz, která dopravila amerického astronauta na ISS. Podle serveru businessinsider.com přitom před 13 lety stálo toto vesmírné sedadlo necelých 22 milionů dolarů (zhruba 550 milionů korun). NASA by se středeční letem chtěla této závislosti na Rusku definitivně zbavit.

Zdroj: Twitter SpaceX

Začne Musk lidi posílat na výlety do vesmíru?

Jakmile raketa Falcon 9 vynese na oběžnou dráhu kosmickou loď Crew Dragon s oběma astronauty na palubě, odpojí se a sestoupí zpět na Zemi a přistane na speciální lodi společnosti SpaceX nazvané „Samozřejmě, že tě stále miluji“(Of Course i Still Love You), která kotví v Atlantiku a slouží pro rakety startující z Mysu Canaveral.

Zítřejší start možná rozhodne o dalším směřování vesmírného programu. Elon Musk se totiž netají tím, že by rád začal vesmírné lety využívat komerčně a a posílal lidi na turistické výlety na Měsíc, případně hledal pro lidstvo novou planetu. Pokud aktuální mise dopadne dobře, dostane podle webu interestingengineering.com Muskova SpaceX povolení od NASA pro další vesmírné lety.

Samotná Crew Dragon sice ponese dva astronauty, je ale schopná pojmout až sedm cestujících. Už v loňském roce absolvovala svůj první vesmírný let, tehdy ale ještě bez živé posádky.

Zdroj: Twitter SpaceX

Autor: Tomáš Vrána

Další články