Může Tesla zvýšit tržby na japonském trhu?

Zdroj: Pixabay.com
Ekologie 10. 10. 2021

Může Tesla zvýšit tržby na japonském trhu?

Přestože Tesla Model 3 zůstává nejprodávanějším dováženým elektromobilem v Japonsku, Tesle se v zemi zatím nedaří tak, jak doufala.

Podle portálu Insideevs by Tesla určitě mohla prodat v Japonsku více aut, ale nejprve se musí stát na trhu něco zásadního.

V Japonsku už jezdí v elektromobilech Tesla spousta slavných lidí. Například japonský hráč americké Major League Baseball Šohej Ohtani nebo japonský profesionální surfař Akira Šindo (viz video níže).

Japonský profesionální surfař Akira Shindo se svou Teslou Model X (Zdroj: YouTube: Tesla)

Jeden majitel Tesly v Japonsku ovšem prostřednictvím Redditu zveřejnil důvody, proč Model 3 a další Tesly nezískaly v Japonsku stejná čísla prodeje jako v jiných částech světa (například v Norsku). Za rok 2020 bylo v Japonsku podle portálu Forbes prodáno celkem 1 378 elektromobilů, přičemž vozy Tesla tvořily 90 % z tohoto počtu.

Akutní nedostatek nabíjecích stanic

Japonsko je v globálním měřítku relativně menší země a domy, především ve městech, bývají malé. Proto jsou Tesly často příliš široké na to, aby se daly snadno zaparkovat v běžné garáži. I Model 3, který je nejmenším vozem v současné řadě elektromobilů Tesla, je moc široký pro mnoho parkovacích míst.

I proto tento uživatel Redditu sdílel několik fotografií svého vozu Tesla 3 zaparkovaného u něj doma v Tokiu. Šířka modelu 3 (bez zrcátek) je 1849 milimetrů, a většina parkovišť v Japonsku je široká 1850 milimetrů. To ponechává pouze 1 milimetr rozpětí na zaparkování auta u nákupního centra, veřejného místa, restaurace a většiny japonských domů (na fotografii je vůz zaparkovaný částečně v silnici).

Model 3 těsně zaparkovaný v Tokiu. Zdroj: u / Screw_Hegemony / Reddit

Při pohledu do budoucna by Japonsko mohlo z menší Tesly jednoznačně těžit. Model 2 by se měl na japonské vozovky hodit. Tesla ale zatím nezveřejnila oficiální datum uvedení této menší, levnější Tesly. Elon Musk však oznámil, že na japonský trh přichází kompaktní hatchback Tesla za 25 000 dolarů (cca 550 tisíc korun).

O hodně větším problémem je v Japonsku nedostatek nabíjecích stanic. Třetí nejlidnatější ostrov Hokkaido (s městem Sapporo) má pouze JEDNU, a to ještě ne v Sapporu. Nejméně obydlený ostrov Kjúšú nemá dokonce stanici žádnou.

V České republice se skladové vozy Tesla 3 podle českých webových stránek automobilky prodávají za cenu od 1,3 milionu korun. Celkově se u nás za rok 2020 prodalo podle portálu Elektrickevozy.cz celkem 396 vozů Tesla bez uvedení dat k jednotlivým typům vozů (S, 3, X). Dá se přitom očekávat, že se nejvíce prodalo vozů verze 3.  Celkově se u nás vozy Tesla řadí na třetí místo v prodeji elektromobilů (za vozy Škoda Citigo-e iV a SUV Škoda Enyaq iV).

Autor: Miroslav Oupic

Další články