Na pražské burze bude živo. Slovenská firma si jde pro 860 milionů

Zdroj: Gevorkyan
Byznys 31. 05. 2022

Na pražské burze bude živo. Slovenská firma si jde pro 860 milionů

Prvního června 2022 vstupuje na pražskou burzu globální technologický lídr v oboru práškové metalurgie – společnost Gevorkyan. Jedná se o první slovenskou společnost a zároveň potenciálně největší emisi na trhu PX START.

Firma chce pomocí prodeje akcií získat až 35 milionů eur (zhruba 860 milionů korun). Prostředky získané z emise budou použity na investice do dalších výrobních kapacit a umoření části dluhů.

Rodinný podnik Gevorkyan se během let vypracoval na pozici světové špičky v oboru výroby kovových součástek pomocí práškové metalurgie, spékáním, vstřikováním a 3D tiskem kovů. Působí v mnoha odvětvích, například v ropném průmyslu, ve výrobě stavebních strojů, automobilovém průmyslu ručního nářadí, kompresorů, zahradních a zemědělských strojů, bezpečnostních systémů, výtahů, klimatizací nebo medicínských přístrojů.

Firma cílí na obrat 7,5 miliardy korun

Akcie mohou zájemci objednávat od 1.6.2022 do 15.6.2022 a po uzavření objednávek nakupovat prostřednictvím zavedených obchodníků s cennými papíry.

„Vstup na trh START představuje zahájení nové etapy rozvoje naší společnosti. Dosavadní jednání s potenciálními investory ukázaly silný zájem, kterého si velmi vážím a těším se na nové akcionáře, partnery. Výnos z emise použijeme přednostně na rozšíření výrobních kapacit, jejichž současný objem nás již zásadně omezuje v dalším růstu. Tuto emisi považujeme za velmi důležitý, nicméně postupný krok, kdy plánujeme v horizontu 5 let sekundární emisi a přechod na hlavní trh pražské burzy s vizí vybudovat ve střednědobém horizontu podnik s tržbami 300 milionů eur (skoro 7,5 miliardy korun – pozn. redakce) a více,“ říká pan Artur Gevorkyan, CEO a majoritní vlastník společnosti.

Zdroj: YouTube FocusOn

“Jedná se o dynamicky rostoucí firmu, a právě pro takové je kapitálový trh ideální volbou pro financování dalšího růstu. Jsem rád, že si tato slovenská firma vybrala pro svůj primární úpis právě pražskou burzu. Investorům se tak dostává možnost investice do technologicky unikátní a sofistikované výroby, která je současně velmi efektivní a šetrná k životnímu prostředí,“ uvedl Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha. 

Za šest let vzrostly tržby firmy na dvojnásobek

Slovenská firma neustále zvyšuje míru automatizace, digitalizace a robotizace, což umožňuje navyšovat objem výroby při snižování počtu výrobních operátorů a realizovat tak velkou provozní úsporu. Aktuálně je ve výrobních linkách zapojeno více než 60 robotů. Pro ilustraci v roce 2015 zaměstnávala společnost 190 zaměstnanců a v roce 2021 ve společnosti pracovalo 149 zaměstnanců, přičemž tržby za toto období vzrostly více než dvojnásobně.

Od roku 2010 společnost navýšila své tržby z hodnoty 4,7 milionů eur (necelých 120 milionů korun) na téměř 54 milionů eur (přes 1,3 miliardy korun) v roce 2021. Zisk EBITDA společnosti v roce 2021 dosáhl hodnoty přibližně 16 milionů eur (necelých 400 milionů korun) při EBITDA marži přibližně 30 procent.

„Věříme, že na trh uvádíme investiční nástroj, který v době rostoucí inflace a omezeného množství veřejně obchodovaných titulů na pražské burze, poskytne investorům příležitost zajímavého zhodnocení jimi investovaných prostředků a zároveň přispěje k dalšímu rozvoji jak společnosti Gevorkyan, tak i kapitálového trhu v České republice,“ dodal Bohumil Pavlica, manažer oddělení alternativních investic a podnikového financování společnosti BH Securities.

Autor: Jiří Böhm

Další články