Nejbohatší Rusové jsou stále bez sankcí

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Byznys 08. 04. 2022

Nejbohatší Rusové jsou stále bez sankcí

Měsíc po invazi je Rusko zemí s nejvyššími sankcemi na světě. Polovina z dvaceti nejbohatších ruských miliardářů však není sankcionována a patří k nim i nejbohatší muž státu Vladimir Potanin. Skupina vlivných oligarchů tak může stále volně působit po celém světě bez zákonných omezení, i přes viditelné vazby na Kreml. Podle serveru Bloomberg byli bohatí Rusové sankcí ušetřeni díky obchodním zájmům na klíčových globálních trzích.

Válka na Ukrajině již v prvních dnech odstartovala vlnu sankcí, jejíchž účelem bylo izolovat Rusko od mezinárodních financí a vyvinout tlak na prezidenta Vladimira Putina. Sankce se tak nevyhnuly ani nejbohatším lidem země, jelikož jakýkoli velký podnik působící v Rusku může fungovat pouze s Putinovým požehnáním. Do dnešního dne Spojené království uvalilo sankce na deset z dvaceti nejbohatších miliardářů, Evropská unie na devět a Spojené státy americké sankcionovaly čtyři z nich.

Experti tvrdí, že rozhodnutí neodsuzovat některé z nejbohatších Rusů je částečně spojeno s jejich kritickými podíly v obrovských společnostech zabývajících se energetikou, kovy a hnojivy. „Existují důvody, proč jít po některých oligarších, a existují důvody, proč některé zatím držet v klidu,“ říká John Smith, partner v advokátní kanceláři Morrison & Foerster. „Vlády chtějí vypracovat důkladný plán předtím, než zmáčknou spoušť,“ dodává Smith. USA se zřejmě poučily ze zkušenosti z roku 2018, kdy sankcionovaly miliardáře Olega Děripasku, ředitele firmy Rusal, zaměřené na těžbu a výrobu hliníku, což způsobilo razantní nárůst globálních cen.

Jak postihly sankce ruské miliardáře?

Někteří Rusové byli terčem útoku kvůli jejich jasným vazbám na státní společnosti, bez ohledu na jejich čisté jmění. Například Igor Šuvalov, bývalý první místopředseda vlády, je nyní předsedou státní banky VEB, zatímco Sergej Ivanov je generálním ředitelem státem kontrolované diamantové společnosti Alrosa a členem představenstva Gazprombank.

Nejbohatším sankcionovaným Rusem na seznamu je Alexej Mordašov, akcionář firmy Severstal, čtvrtého největšího ruského výrobce oceli, jehož aktiva EU zmrazila 28. února a Spojené království o dva týdny později. EU při sankcionování uvedla jeho vazby na ruské státní činitele s rozhodovací pravomocí, podíly v National Media Group (ovládající televizní kanály) a v Bank Rossiva, která otevřela několik poboček na Krymu hned po jeho anexi v roce 2014. „Nikdy jsem neměl blízko k politice,“ uvedl Mordašov v prohlášení. A dodal: „Nechápu, jak tyto sankce proti mně přispějí k urovnání strašlivého konfliktu na Ukrajině.“

Se sankcemi zdaleka není konec

Čtyři z pěti nejbohatších mužů Ruska nejsou sankcionováni. Mnoho předních miliardářů totiž působí v životně důležitých globálních komoditních sektorech a vlastní významné podíly ve velkých společnostech, které zásobují západní země. „Primárním cílem sankcí musí být to, abychom ublížili cíli více než sami sobě,“ říká Smith.

Jiným se povedlo uniknout západním sankcím poněkud odlišným způsobem. Vladimir Lisin, předseda ocelářské firmy Novolipetsk, zůstává bez sankcí díky tomu, že 8. března vystoupil proti válce s tím, že jde o „tragédii, kterou je těžké ospravedlnit“, a Roman Abramovič, majitel fotbalového klubu FC Chelsea, sankcím unikl poté, co prezident Voldymyr Zelenskij požádal Washington, aby ho ušetřil díky pomoci s mírovými rozhovory.

Podle George Voloshina, odborníka na sankce z pařížské firmy Aperio Intelligence, však ještě zdaleka není s udělováním sankcí konec.

Autor: Lenka Hrušková

Další články