;

Nová digitální asistentka Laura rozumí česky a dalším pěti jazykům

01. 10. 2019

Nová digitální asistentka Laura rozumí česky a dalším pěti jazykům

Automobilka Škoda představila nový přírůstek do světa virtuálních asistentek a asistentů. Jmenuje se Laura, rozumí celým větám v šesti jazycích a najdete ji ve vozech Škoda Kamiq a Škoda Scala.

Posadíte se do vozu, oslovíte ji „Okay, Lauro!“, tím aktivujete hlasové ovládání a hezky česky asistentce sdělíte pokyn, který ona vykoná. Nová digitální asistentka Laura je jednou z funkcionalit infotainment systému Amundsen v městském SUV Škoda Kamiq a v kompaktním voze Škoda Scala.

Koncernový infotainment systém Amundsen s digitální asistentkou Laurou. Foto: Škoda Auto

Laura rozumí i celým větám, a to dokonce v šesti jazycích. Vedle angličtiny, němčiny a francouzštiny ovládá též španělštinu, italštinu a češtinu. Není nutno mačkat žádné tlačítko ani provádět nějakou další akci. Laura rozumí i plynule proneseným celým větám běžného jazyka, řidič nemusí používat žádné přesně určené pokyny nebo fráze. V případě potřeby zvládne prý dokonce i dialekty, včetně toho ostravského.

Své ženské přízvisko dostala technologie hlasové asistentky podle jména spoluzakladatele značky, kterým byl strojní zámečník Václav Laurin. Jeho příjmení se ostatně objevuje i v názvu nejvyššího výbavového paketu, kterým vozy Škoda disponují – Laurin & Klement. Lze jen s lítostí poznamenat, že výrobci hlasových asistentů se dopouštějí genderové nevyváženosti, neboť výrazně preferují ženská jména na úkor mužských. Připomeňme si například Siri, Alexu, Cortanu či „ikeáckou“ Annu.

Nové rozšířené hlasové ovládání využívá i online data a dokáže splnit nejrůznější pokyny řidiče. Umí například zahájit navigaci k danému cíli, vyhledat konkrétní hudební skladbu nebo si nechá nadiktovat SMS.

Dialog s asistentkou Laurou může řidič kdykoli přerušit a zadat nový příkaz, aniž by musel vyčkat, až systém dokončí větu. Zadávání příkazů tak probíhá velmi svižně. Rádio nebo hudební přehrávač se navíc během rozhovoru neztlumí zcela, ale jen mírně, což dotváří atmosféru přirozeného rozhovoru.

Díky standardně dodávané eSIM-kartě jsou modely Kamiq a Scala vždy online. To systému Laura umožňuje kombinovat data uložená v paměti infotainment systému s online daty, a tím i rychle a pružně reagovat.

Systém bude zanedlouho k dispozici i v dalších modelech vozů Škoda. V budoucnu zvládne Laura ještě k tomu ovládat více funkcí vozu nebo plynuleji reagovat na celé mluvené věty. Bude možný i jednoduchý rozhovor. Takže až pojedete volným tempem po dálnici D1 mezi Prahou a Brnem, může vás těšit, že si aspoň nerušeně popovídáte s Laurou.

Autor: Petr Bílek

Další články