;

O ROBOTICE: Slyšící umělá inteligence pomáhá strojům

Foto zdroj: oRobotice.cz
24. 03. 2021

O ROBOTICE: Slyšící umělá inteligence pomáhá strojům

Když se bavíme se zákazníky o dopadu koronaviru na byznys, jejich předpoklad je, že by v příštích letech mělo dojít k větší automatizaci fabrik včetně diagnostik. K budoucnosti proto hledíme s větším optimismem, říká Pavel Konečný, zakladatel firmy Neuron Soundware.

Produkt vyráběný společností je vlastně taková důmyslná krabička, která dokáže díky umělé inteligenci rozpoznat poslechem strojových zvuků vady zařízení – odhadne tak dobu vzniku i příčinu poruchy, například podle druhu poškozené části. 

„Poznáme, kdy nějaká z komponent začne fungovat jinak, než by měla, nebo stavíme i algoritmy na míru zákazníkům, přičemž jim pomáháme podle zvuku stroje optimalizovat jejich výrobní procesy,“ komentuje zakladatel společnosti Konečný.

Jaké druhy strojů krabička vyslechne?

Předejít poruše průmyslového stroje je snem každého majitele výrobního podniku – porucha znamená opravu, oprava znamená servis, servis výjezd opraváře… A i když by takto šlo pokračovat ještě dále, zároveň je nám taky hned jasné, že to vyústí v několik dní pozastaveného provozu. Jako u každé moderní technologie se tak nabízí zjevná, ale přesto důležitá otázka: Pro koho je určená?

„Paleta zařízení, která dovedeme kontrolovat, je opravdu pestrá. Věnujeme se kompresorům, věnujeme se transportačním systémům, dieselovým motorům, elektromotorům, máme několik jeřábů nebo generátor na vodní elektrárně, takže po této stránce vnímáme důležité segmenty v manufacturingu a výrobě energií. Možná bych zmínil, že jsme právě dotáhli certifikaci našich senzorů pro výbušná prostředí, takže jsme schopni obsloužit ATEX či ropný a plynárenský průmysl,“ doplnil Konečný.

Zvládli by i vrtulníky

Vzhledem k technickému využití naslouchací krabičky není velkým překvapením, že člověk jakožto tvor přemýšlivý hledá jiné možnosti využití, a to i u trošku atypických podnikatelských záměrů, jako je třeba prodej helikoptér. 

„To bylo spíš hodně na začátku, kdy nás kontaktovaly i individuální osoby, například že chtějí dovážet jednomístné vrtulníky někde z Číny, a že se lidi bojí je kupovat, aby to nespadlo. Tak jestli tam nemůžeme naši krabičku přidat. Když jsem se pak zeptal, kolik pán vrtulníků prodal, tak řekl: První. Tak jsem mu řekl, že až jich bude mít stovky za rok, ať přijde,“ doplnil Pavel Konečný.

Autor: Tomáš Vrána

Další rozhovory