Pětina Čechů hůře splácí hypotéky, desetinu čekají problémy. Návrat úrokových sazeb pod 4 procenta nečekejme

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekonomika Life 19. 04. 2023

Pětina Čechů hůře splácí hypotéky, desetinu čekají problémy. Návrat úrokových sazeb pod 4 procenta nečekejme

Nárůst měsíčních splátek hypoték dopadá na české domácnosti. Pětinu z nich začínají významně zatěžovat, desetina očekává v blízké době problémy. S tím vysvítá naděje pro ty, kteří marně hledají dostupné bydlení zejména v Praze. Takové jsou aspoň výsledky společného dubnového průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos.

Pořídit si nemovitost na hypotéční úvěr plánuje v současné době pětina Čechů. Za poměrně pozitivním číslem je však negativní trend minulého roku, kdy téměř polovina zájemců musela své plány odložit kvůli vysoké inflaci a zhoršující se dostupnosti hypotečních úvěrů.

„Polovina domácnosti plánujících hypotéku své rozhodnutí odložila nejčastěji kvůli rostoucím životním nákladům nebo proto, že čekají na  výhodnější podmínky jak cen nemovitostí, tak úrokových sazeb,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace. Podle jeho vyjádření je hypoteční trh od poloviny minulého roku ve výrazném útlumu a počet sjednaných hypoték se dostal na nejnižší hodnotu za poslední dvě dekády.   

Splátka hypotéky ukrojí i polovinu příjmů domácnosti

Hypotéka představuje značnou zátěž rodinného rozpočtu. Ti, kteří hypotéku již splácí, na ni odvádí nejčastěji více než pětinu z čistého měsíčního příjmu domácnosti. Pro každou třetí domácnost splátka představuje více než třetinu příjmů. Pro porovnání, ti, co hypotéku teprve plánují, očekávají, že na splátce vydají nejčastěji více než dvě pětiny čistých příjmů domácnosti. A to v porovnání s ostatními evropskými státy rozhodně není málo.

Ačkoli pro třetinu domácností představuje splátka hypotéky více než třetinu jejich čistých měsíčních příjmů, podíl nesplácených, tzv. nevýkonných, hypotečních úvěrů se nachází stále poblíž historicky nejnižších hodnot, a to pod 0,6 %,“ říká Jakub Seidler. Vzhledem k vývoji situace se však toto číslo může brzy změnit. A to skýtá naději právě pro ty, kteří marně čekají, až se na trhu objeví pro ně dostupná nabídka bydlení. Podle Jakuba Seidlera se na trhu mohou objevit výhodné nabídky. Systémovější problém však zatím neočekává.

Refixace může splátku zvednout o několik tisíc korun

Takřka pětina lidí refixovala svoji hypotéku v minulém roce. S novými podmínkami se vyrovnává stejně dobře jako předtím asi 70 procent z nich. Další třetinu Čechů s hypotékou čeká refixace v následujících dvou letech. Polovina z nich se přitom domnívá, že budou muset omezit základní výdaje, aby mohli splácet novou výši hypotéky. Nejčastěji očekávají, že bude činit čtyři nebo pět procent.

Návrat na úroveň roku 2021, kdy se sazby hypoték pohybovaly kolem dvou procent, lze v následujících letech očekávat jen stěží. Trh v současnosti předpokládá, že pětiletá úroková sazba, od které se do velké míry odvíjí sazby u hypoték, se během dvou let sníží o zhruba jeden procentní bod. Růst či pokles hypotečních sazeb o jeden procentní bod přitom znamená pro průměrnou třímilionovou hypotéku zvýšení či snížení měsíční splátky zhruba o 1,5 až 2 tisíce Kč,“ doplnil Jakub Seidler.

V pokles cen nemovitostí Češi nevěří

Podle dat z katastru nemovitostí, zpracovaných pro ČBA Dataligence, ceny bytů i domů postupně klesají, v některých regionech tento pokles činil v březnu ve srovnání s vrcholem z poloviny loňského roku až více než 20 procent. Reálný pokles cen ale Češi nevnímají. Téměř 40 procent se domnívá, že ceny nemovitostí v následujících letech ještě porostou. Zhruba čtvrtina je přesvědčena o opačném trendu, že ceny nemovitostí budou klesat. 

„Tři pětiny Čechů souhlasí s tím, že kvůli zdražení cen nemovitostí si nemohou dovolit koupi vlastního bydlení. Více než polovina těch, co hypotéku plánují, bude muset kvůli zdražování přehodnotit výběr nemovitosti,“ uzavírá Michal Straka, specialista na finanční trhy agentury Ipsos.

Autor: Alena Burešová

Další články