První zvukový záznam na Marsu odhalil dvě rychlosti zvuku

Zdroj: Pixabay
Technologie 15. 04. 2022

První zvukový záznam na Marsu odhalil dvě rychlosti zvuku

Vědci zjistili, že na Marsu existují dvě rychlosti zvuku. Jedna pro vysokofrekvenční zvuky a druhá pro nižší frekvence. To znamená, že lidské uši by slyšely vysokofrekvenční zvuky o něco dříve. Představte si to tak, že pokud byste na Marsu stáli na koncertě dál od pódia, došlo by k velkému zpoždění zvuku.

Na Marsu – tiché planetě s občasnými poryvy větru – byly odhaleny dvě různé rychlosti zvuku, které měly zvláštní zpožděný účinek na sluch, píše web Phys.org.

Loni v únoru přistálo na Marsu vozítko NASA Perseverance. Jeho dva mikrofony začaly nahrávat a vědci tak poprvé mohli slyšet, jak to zní na rudé planetě.

Ve studii zveřejněné v časopise Nature také poprvé analyzovali pět hodin zvuku, který mikrofony sondy Perseverance zachytily. Záznam odhalil doposud neznámé turbulence na Marsu, uvedl Sylvestre Maurice, hlavní autor studie a vědecký spoluředitel firmy vyvíjející kameru SuperCam, umístěnou na stožáru roveru, která má hlavní mikrofon.

Rychlost zvuku je na Marsu nižší než na Zemi

Mezinárodní tým poslouchal lety malého vrtulníku Ingenuity, sesterského plavidla Perseverance, a slyšel, jak laser roveru zkoumá horniny, aby studoval jejich chemické složení. „Měli jsme velmi lokalizovaný zdroj zvuku, vzdálený dva až pět metrů od cíle, a přesně jsme věděli, kdy vystřelí,“ uvedl Maurice.

Studie poprvé potvrdila, že rychlost zvuku je na Marsu nižší a pohybuje se rychlostí 240 metrů za vteřinu, zatímco na Zemi je to 340 metrů za vteřinu.

To se očekávalo, protože atmosféra Marsu je z 95 % tvořena oxidem uhličitým, ve srovnání s 0,004 % na Zemi, a je asi 100krát řidší, takže zvuk je o 20 decibelů slabší, uvádí studie.

Vědci však byli překvapeni, když se zvuk vydávaný laserem šířil rychlostí 250 metrů za vteřinu, to je o 10 metrů rychleji, než se očekávalo.

„Trochu jsem zpanikařil,“ řekl Maurice. „Říkal jsem si, že jedno ze dvou měření je špatně, protože na Zemi máte jen jednu rychlost zvuku.“ Zjistil, že na povrchu Marsu existují dvě rychlosti zvuku. Jedna pro vysokofrekvenční zvuky, jako je zapnutí laseru, a druhá pro nižší frekvence, jako je šumění rotoru vrtulníku. To znamená, že lidské uši by slyšeli vysokofrekvenční zvuky o něco dříve. „Na Zemi k vám zvuky z orchestru doléhají stejnou rychlostí, ať už jsou nízké, nebo vysoké. Ale představte si, že na Marsu, pokud jste trochu dál od pódia, dojde k velkému zpoždění,“ řekl Maurice.

„Všechny tyto faktory by ztížily rozhovor dvou lidí vzdálených od sebe pouhých pět metrů,“ uvedl francouzský výzkumný ústav CNRS ve svém prohlášení.

Na Marsu bylo jinak takové ticho, že se vědci opakovaně obávali, že je něco špatně, uvedl CNRS, což možná vyvolalo vzpomínky na dva předchozí neúspěšné pokusy o záznam zvuku v letech 1999 a 2008. „S výjimkou větru je zde jen málo přirozených zdrojů zvuku,“ uvedli vědci v prohlášení spojeném se studií. Mikrofony však zachytily četné skřípavé a řinčivé zvuky, jak kovová kola vozítka interagovala se skalami.

Záznam by také mohl upozornit na problémy s roverem. Podobně jako řidiči vycítí, že něco není v pořádku, když jejich auto začne vydávat podivné zvuky. Maurice uvedl, že „vědecký hazard“ s mikrofony na Marsu byl podle něj úspěšný.

Budoucí mise na Venuši nebo Saturnově měsíci Titanu by nyní mohly být vybaveny mikrofony.

A Perseverance s odposloucháváním zdaleka neskončil. I když jeho hlavní mise trvá jen něco málo přes dva roky, mohl by zůstat v provozu i déle. Vozítko Curiosity se ještě devět let po plánovaném dvouletém působení rozjíždí.

Autor: Julie Sladká

Další články