Roboti místo lidí. Na dovážku jídla se testují elektrická vozítka

Zdroj: Bolt
Technologie 17. 07. 2023

Roboti místo lidí. Na dovážku jídla se testují elektrická vozítka

Platforma Bolt navázala spolupráci s další estonskou hi-tech firmou, společností Starship Technologies, předním světovým poskytovatelem autonomních prostředků pro doručovací služby. Letos proběhne testování doručovacích robotů v rámci aplikace Bolt Food, a pokud se osvědčí, budou brzy kromě partnerských kurýrů na kolech, koloběžkách či v autech vozit obědy a večeře také robotická vozítka.

Starship vyvíjí a provozuje elektricky poháněné roboty pro takzvané doručování na poslední míli. Její stroje se pohybují pouze po chodnících, a to maximální rychlostí 6 km/h. Roboti jsou plně autonomní a v prostoru se orientují pomocí sady senzorů, mezi které patří GPS, inerciální navigace, ultrazvukové senzory a radar, a v případě potřeby dokáží komunikovat s chodci prostřednictvím reproduktorů.

Stroje váží 25 kg a unesou dalších více než 9 kg nákladu, se kterým na jedno nabití dokáží jezdit až 18 hodin. Starship v současné době provozuje více než 2 000 robotů, kteří celkem najeli nejméně 10 milionů km a doručili přes 4 miliony zásilek.

„Partnerství se Starship je naším prvním krokem na cestě k zefektivnění doručování prostřednictvím jeho částečné automatizace. Robotičtí kurýři samozřejmě nebudou doručovat přes celé město, ale jen na ty nejkratší úseky. A to v centrech měst, kde se mohou efektivně pohybovat bez toho, aby museli využívat silnice. Využitím robotů Starship bychom zákazníkům chtěli nabídnout velmi rychlou a cenově dostupnou variantu doručení,“ vysvětluje Marek Maxa, Country Manager Bolt Food pro Českou republiku.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články