Silent Stan je vždy ve střehu

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 15. 07. 2022

Silent Stan je vždy ve střehu

Nejúspěšnější muž světa sportu první poloviny letošního roku? Řekl bych, že není co řešit. Developer a především majitel několika sportovních klubů v USA a zahraničí Stan Kroenke (1947) dokázal doposud nevídané, když během pěti měsíců získal dvě ze čtyř nejprestižnějších klubových trofejí v USA.

Nejdříve v polovině ledna vyhráli „jeho“ Rams, které v roce 2016 přestěhoval ze St. Louis do Los Angeles, Super Bowl. Na konci června pak tým NHL Colorado Avalanche slavil po dvou desetiletích zisk Stanley Cupu, hokejový svatý grál se tak po roce podívá zásluhou Pavla Francouze do Česka. A když k tomu připočítáme zisk titulu Colorado Mammoth v USA v hodně sledované lize lakrosu (NLL), nemusí Stana ani tak mrzet vypadnutí Denver Nuggets, když jeho chlapci nejlíp ze všech vzdorovali pozdějšímu vítězi NBA Golden State Warriors a padli se ctí.

Ostatně, v případě nespokojenosti by se Nikola Jokič před několika dny dočkal stěží největšího kontraktu v historii NBA, který srbskému basketbalistovi v barvách Denveru garantuje během následujících pěti sezon příjem 264 milionů dolarů, což se v přepočtu rovná 6,3 miliardy korun. Na mimořádném půlroce muže, který se ze všech sil vyhýbá komunikaci s novináři, nemění nic ani skutečnost, že Nuggets a Avalanche jsou od října 2015 formálně řízeny jeho manželkou Ann Walton Kroenke, neboť pravidla NFL neumožňují souběžné vlastnictví několika klubů.

Co se v dětství naučíš…

Stan Kroenke se narodil ve městě Mora, stát Missouri, jeho otec německého původu obchodoval se dřevem a syna vychovával jako protestanta. Své první peníze vydělal budoucí dolarový miliardář zametáním skladů, v deseti letech měl údajně vést účetní firmy. Na střední škole hrál basketbal a baseball, studoval na univerzitě v Missouri, mimo jiné získal titul bakaláře umění. V roce 1974 si jel zalyžovat do Aspenu, ve známém zimním středisku narazil na obletovanou Anu Walton.

Dědičku rodinného impéria diskontních obchodních domů Walmart pojal za manželku a mají spolu dvě děti, syna Joshe a dceru Whitney Ann. V roce 1983 založil stavební firmu Kroenke Group a nejspíše nikoli náhodou se většina z cca 20 milionů čtverečních metrů obytné plochy ve vlastnictví jeho společnosti nachází právě v blízkosti budov Walmartu. Kromě toho je Stan Kroenke podle Forbesu vlastníkem cca 1,5 milionu akrů (1 akr = 0,404 hektaru) zemědělské půdy v USA a Kanadě. V roce 2016 si udělal radost, když si za 650 milionů eur pořídil texaský Wagoner Ranch o rozloze 210 000 hektarů. Je rovněž majitelem prestižního kalifornského vinařství Screaming Eagle v Nappa Valley.

O jeho politických preferencích výmluvně vypovídá rok 2016, kdy v rámci prezidentské kampaně věnoval 100 000 dolarů na konto Hillary Victory Fund, nakonec vítězného Donalda Trumpa ovšem podpořil částkou desetkrát vyšší.

Účel světí prostředky

V roce 1999 založil movitý stavitel společnost Kroenke Sports & Entertainment, mimo jiné vlastní halu v Denveru, ve které hrají domácí zápasy Nuggets a Avalanche, kontrolu nad oběma kluby převzal následující rok. O čtyři roky později ovládl kabelovou televizi Altitude Sports & Entertainment, jejíž obsah je zcela podřízen týmům sportovního impéria, hodnotu kterého odhaduje Forbes na 11 miliard dolarů.

Největší Kroenkeho sportovní byznys je ovšem spojen s týmem NFL Rams. Nejdříve v dubnu 1995 pomohl klub přestěhovat z Anaheimu do St. Louis. Za pět let se stal 100% vlastníkem, při této příležitosti sdělil, že jeho cílem je udržet Rams v rodném státě. Po další pětiletce se ovšem nechal slyšet, že St. Louis nepředstavuje pro tým NFL životaschopný trh. Stalo se tak poté, co Kroenke Group začala budovat v Ingelwoodu na předměstí Los Angeles stadion pro 70 000 diváků. V lednu 2016 schválilo vedení NFL v poměru 30:2 stěhování do Los Angeles. St. Louis se ovšem rozhodlo řešit stěhování soudní cestou, na konci listopadu 2021 došlo k mimosoudnímu vyrovnání, město získalo odstupné 790 milionů dolarů.

Stan Kroenke SoFi Stadium, do kterého investoval 5,5 miliardy dolarů, dokončil a vzhledem k tomu, že se na stejné adrese bojovalo v únoru o Super Bowl, napsal server sportico.com, že ať dopadne souboj o trofej Vince Lombardiho jakkoli, Kroenke je vítězem. Mimochodem, na stejném stadionu se bude hrát mistrovství světa ve fotbale 2026 a proběhne zahajovací ceremoniál letních olympijských her a Silent Stan tak bude opět kasírovat.

Ostrovní mise

Byznysmen z Missouri přeběhnuvší do Colorada a Kalifornie má ovšem i mimoamerické aktivity. V roce 2007 pojal záměr vstoupit do Premier League, stalo se tak prostřednictvím Arsenalu Londýn. Po odmítnutí nabídky na 500 milionů liber koupil 12,9 % akcií, klub zcela ovládl v roce 2018, kdy vyšachoval ruského oligarchu Ališera Usmanova. Rus ale neprodělal, za 30 % akcií, o které by v důsledku letošních sankcí stejně přišel, dostal 600 milionů eur.

Německý fotbalový magazín Kicker tenkrát psal o zděšených fanoušcích, kteří před sedmi lety emotivně reagovali na informaci listu The Guardian, podle které si jedna z Kroenkeho společností vytáhla za „poradenské a strategické služby“ z klubové kasy tři miliony eur. Ještě komplikovanější situace nastala v dubnu 2021, kdy se měl Arsenal stát spolu s jedenácti dalšími evropskými giganty zakladatelem evropské Superligy, ve které měl každý z klubů dostat od americké banky JP Morgan vstupné 300 milionů eur. Projekt nevydržel ani tři dny, Stan Kroenke se ocitl pod velkou palbou fanoušků a britského tisku, tlak však ustál a klub neprodal.

Buďme ovšem ke sportovnímu bossovi spravedliví. Podle mirror.com investoval před začátkem loňské sezóny Stan Kroenke do přestupů Martina Odegaarda, Aarona Ramsdala a Bena Whita přes 100 milionů liber. Přestože to nestačilo na lepší než konečné páté místo, neuzavřel finanční kohouty, management dostal svolení k dalším nákupům, když údajně uvolnil 180 milionů liber. Zatím Arsenal posílil devatenáctiletý Brazilec Marquinhos (3 miliony liber), z Porta přišel ofenzivní záložník Fábio Vieira (40 milionů eur), rovněž se podařilo dotáhnout přestup útočníka Gabriela Jesuse z Manchesteru City (45 milionů liber). Ve hře zůstávají křídelník Raphinha z Leedsu United a tvořivý záložník Youri Tielemans, doposud hájící barvy Leicesteru City.

Vždy ve střehu

Ve sportovním světě je známo, že jedna věc je titul získat, druhá pak obhájit. A obhajoba double Rams–Avalanche bude o to těžší. Arsenal si v nastávající sezoně Champions League nezahraje, spíše než na Evropskou ligu se kanonýři zaměří na návrat do elitní čtyřky, zapracování nových hráčů do kádru týmu Mikela Artety, případně zkusí útok na některý z domácích pohárů. Kromě toho podle médií není projekt evropské Superligy úplně mrtvý. A o Stanu Kroenkeovi tak nepochybně ještě uslyšíme, možná brzo. Je totiž vždy ve střehu.

zdroj: The Guardian, Forbes, mirror.com, sportico.com

Autor: Petr Bošnakov

Další články