Štěpán Křeček: Loni mzdy klesly, letos by měly růst

Zdroj: BHS
Lidé 05. 03. 2024

Štěpán Křeček: Loni mzdy klesly, letos by měly růst

Vzhledem k pokračujícímu pnutí na trhu práce lze očekávat, že nominální mzdy v letošním roce porostou podobným tempem jako v tom loňském. Růst nominálních mezd však letos již nebude odmazán vysokou inflací, takže se zaměstnanci dočkají i růstu těch reálných, říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Průměrná mzda ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku dosáhla hodnoty 46 013 korun, což bylo o 2 734 korun více než ve stejném období o rok dříve. Nominální průměrná mzda meziročně vzrostla o 6,3 procenta. To vzhledem k velikosti inflace znamená, že reálná průměrná mzda klesla o 1,2 procenta. 

Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku mzdu v rozmezí 20 073 korun a 74 654 korun. Nejvyšší průměrnou mzdu pobírali Pražané. Její výše dosáhla úrovně 55 039 korun. Naopak nejnižší mzdy pobírali lidé v Karlovarském kraji, kde průměr činil pouze 40 559 korun. 

Většina zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhne, protože její hodnota je zkreslena vysoko příjmovými skupinami obyvatel. Vhodnějším ukazatelem pro zjištění mzdy, kterou pobírá běžný zaměstnanec, je proto medián mezd.

Ten vyjadřuje hodnotu mzdy, kterou dostává zaměstnanec přesně uprostřed pomyslného souboru všech zaměstnanců seřazených vzestupně podle výše mezd. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku dosáhl medián mezd hodnoty 39 685 korun, což bylo o 6,0 procenta více než ve stejném období o rok dříve.

Za celý loňský rok dosáhla průměrná mzda na úroveň 43 341 korun, což bylo o 3 024 korun více než v roce 2022. Nominální průměrná mzda v roce 2023 vzrostla o 7,5 procenta. To vzhledem k velikosti inflace znamená, že reálná průměrná mzda za celý loňský rok klesla o 2,9 procenta.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články