Tipy a triky: Jak zlepšit produktivitu výrobního podniku

Zdroj: Pixabay
15. 04. 2021

Tipy a triky: Jak zlepšit produktivitu výrobního podniku

Asi si nikdo z nás nedovede představit svět bez výrobního průmyslu. Jen myšlenka, že se nám nedostává automobilů, televizorů, ale i základních produktů, je prostě nepopsatelná. Vyrábět se tedy musí a my vám poradíme, na co si dát pozor.

Je tak těžké přehlédnout skutečnost, že všechno, co jsme kdy koupili v obchodě a použili v kanceláři, se vyrábí v továrnách, produkujících takovéto zboží každý den a v obrovském množství. Na denní bázi si to člověk uvědomí pouze, pokud je vlastníkem či manažerem takového výrobního závodu. Musí prostě zajistit, aby byl dodavatelský řetězec zásobován a aby se spotřebitelům dostalo všeho, co potřebují nebo chtějí.

V případě, že chcete svým produktem prorazit na konkurenceschopném trhu, musíte optimalizovat výrobní procesy, počínaje kapacitou produktivity vašeho podniku, a to při každé příležitosti. Koneckonců, když se zvýší poptávka po vašich produktech, chcete trh nasytit a konkurenci nenechat žádný prostor k vyplnění této díry. Už vůbec ne zatímco snižujete náklady a zvyšujete výnosy.

Zde přinášíme pár tipů inspirovaných článkem na webu Robotics and Automation News, které vám pomohou zlepšit produktivitu vašeho výrobního závodu.

1. Přezkoumejte a upravte stávající procesy

První věcí, kterou byste měli zvážit, je provedení auditu/zhodnocení aktuálních pracovních postupů a procesů. Děláte nějakou práci zbytečně složitě? Produkuje vaše stávající infrastruktura více odpadu, než by mohla? Je potřeba rekvalifikovat zaměstnance či změnit nějaké postupy, které vyžadují proškolení?

Při kontrole vašich procesů pomáhá být velmi pečlivý, protože můžete zjistit řadu drobných problémů, které byly často ignorovány. Za tímto účelem je důležité spolupracovat se svými kolegy a požádat o případné rozklíčování, ať si uděláte jasnější obrázek o tom, co se děje v terénu.

2. Investujte do modernizace

Kromě pracovních postupů se také musíte zaměřit na vylepšení využívaných prostředků, které tvoří vaši infrastrukturu. Integrita vašich strojů úzce souvisí s produktivitou a vypovídá o produktivní kapacitě vašeho podniku. Pokud tedy máte zastaralá zařízení, která nedosahují současných standardů a jejich údržba je výhledově dražší, než by měla, možná budete muset zvážit jejich výměnu či modernizaci.

Všechno, od systémů manipulace s materiálem až po technologie montážních linek, by mělo být správně vyhodnoceno a případně vylepšeno s vidinou vyšší produktivity.

3. Využívejte firemní software

Moderní zařízení čelí výzvě držet krok s moderními technologiemi. V případě výrobních závodů jsou to konkrétně požadavky na analýzu a ukládání velkého množství dat. Bez jakýchkoli pochyb jsou data katalyzátorem změn a měli byste být schopni je využít ve prospěch vaší firmy.

K tomu musíte začít používat software, který vám pomůže sledovat a spravovat váš inventář, zajistí maximální transparentnost procesů v dodavatelském řetězci a optimalizuje výkon zařízení.

4. Rekvalifikujte své zaměstnance

Nakonec, když přecházíte na nové nástroje a software, musíte se ujistit, že jsou vaši zaměstnanci řádně vyškoleni, aby s nimi uměli zacházet. Školení by tak mělo přirozeně jít ruku v ruce s přijetím nových technologií a postupů.

Zlepšení produktivity ve výrobě je samo o sobě náročné, ale výhody stojí za tu námahu a čas, který do toho investujete. Mějte na paměti tyto tipy a pomozte vaší společnosti překonat její ambice.

Autor: Matouš Mareš

Další články