;

Německá umělá inteligence dokáže kontrolovat vyráběné součástky v reálném čase

Zdroj: Fraunhofer-Gesellschaft
Články 05. 04. 2021

Německá umělá inteligence dokáže kontrolovat vyráběné součástky v reálném čase

Výstupní kontrola je jednou z nejdůležitějších etap výrobního procesu. Značné urychlení i strojovou přesnost by do ní mělo vnést zapojení umělé inteligence.

MARQUIS, systém kombinující v sobě principy strojového učení a rozšířené reality, zvládá dokonce výstupní inspekci provádět i za pohybu. Jak informoval web TechXplore, vyvíjejí jej výzkumníci z Fraunhofer Institute for Computer Graphics Research IGD v německém Darmstadtu.

Technologie určená k inspekci výrobků umí detekovat nejen jednotlivé komponenty, ale dokonce i jejich pozici a uspořádání v prostoru. Aby se umělá inteligence něco takového naučila, žádá si to trénink na opravdu širokém spektru datových sad.

Problém je v tom, že pokud jde o vyráběné součástky, většinou nemáme k dispozici potřebné množství rozličných fotografií. „Jen sesbírat data z fotografií by trvalo roky, proto jsme se zaměřili na vytvoření tréninkových dat z těch generovaných v CAD prostředí, protože ta jsou součástí každého výrobního procesu,“ vysvětluje Holger Graf, vědec z Fraunhofer IGD.

Výzkumníci si i z toho důvodu museli vypomoct se simulacemi. V podstatě takto generují umělé obrázky, které ale nesou všechny zásadní znaky skutečných fotografií. Dosahují toho „focením“ modelu utvořeného v prostředí CAD softwaru.

Pro dosažení co nejvíce realistického efektu je ještě potřeba jednoduché, výrazné barvy, které se v počítačové simulaci používají, nahradit texturou imitující povrch skutečných součástek. S takto nastavenými CAD daty pak už podle vyjádření specialistů z Fraunhofer IGD umělé inteligenci stačí jen pár hodin k tréninku výstupní kontroly.

Systém nejenže umí rozpoznat jednotlivé komponenty, ale dokáže také identifikovat odchylky od stanovených rozměrů,“ tvrdí Graf. Co je ale nejdůležitější, celá aplikace je mobilní. Zaměstnancům kontroly stačí jen zaměřit svůj mobil nebo tablet na součástku a kontrola začne probíhat.

Poprvé by systém MARQUIS měl být představen veřejnosti na veletrzích konaných v Hannoveru, a to ve dnech 12.–16. dubna 2021. Samozřejmě v závislosti na epidemiologické situaci.

Autor: Petr Pláteník

Další články