;

Toyota postaví futuristické město pro lidi, roboty a autonomní vozidla

10. 01. 2020

Toyota postaví futuristické město pro lidi, roboty a autonomní vozidla

Nedaleko hory Fudži vybuduje automobilka Toyota městečko o rozloze přes 70 hektarů, kde budou lidé bydlet a pracovat společně s roboty, autonomními vozidly a dalšími technologiemi.

Nebude to pouhá zkušební laboratoř, uvedl Akio Toyoda, prezident japonské automobilky Toyota, tento týden na tiskové konferenci na veletrhu CES 2020 v Las Vegas. „Představte si Woven City spíš jako místo, kde výzkumníci, inženýři a vědci budou mít možnost volně testovat například autonomní vozidla, mobilitu jako službu, roboty, domácí online technologie, umělou inteligenci a mnohé další technologie, a to v reálném prostředí,“ popsal projekt Akio Toyoda.

Foto: Toyota

Městečko nazvané Woven City bude mít rozlohu 71 hektarů a bude sestávat z futuristických budov a infrastruktury. Cílem je zjistit, jak mohou lidé, roboti a další technologie fungovat společně. Zatím je projekt ve fázi koncepčních studií, stavět by se však mělo začít už v roce 2021.

Město navrhl dánský architekt Bjarke Ingels. Běžné ulice v současných městech jsou podle něj „chaos, kde je všude všecko a zároveň nic“. Ingels rozdělil ulice ve Woven City na tři stromové aleje: jedna z nich je pro plně autonomní vozidla, jedna pro systémy osobní mobility a jedna pro chodce. Tyto tři trasy jsou propletené (odtud také pochází název „Woven“ a logo města) do sítě tři krát tří bloků, vždy obklopujících park nebo náměstí.

Ingels Group, architektonické studio Bjarke Ingelse, má za sebou řadu významných projektů, jako například 2 World Trade Center v New Yorku, Lego House v Dánsku a ústředí společnosti Google v Mountain View a Londýně.

Foto: Toyota

Budovy ve Woven City budou všechny postaveny ze dřeva s využitím tradičních japonských tesařských postupů i nových robotických výrobních metod. V každém bloku budou prostory pro bydlení, práci i rekreaci. Veškerá průmyslová infrastruktura bude ukryta pod zemí, včetně sítě robotických vozidel a autonomních přepravních systémů, jako je například Toyota e-Palettes, které budou zajišťovat dopravu zboží. Město bude protkáno systémy umělé inteligence a v každodenním životě budou obyvatelům pomáhat roboti – včetně doplňování lednice a vynášení odpadků. Umělá inteligence se senzory bude kontrolovat zdraví obyvatel bytu. Energii pro celé město budou dodávat vodíkové palivové články.

Toto autonomní město umožní zkoumat interakci lidí a robotů způsobem, který by v žádné laboratoři nebyl možný. Město také prověří možnou podobu propojené a udržitelné infrastruktury budoucnosti. Toyota také hodlá přizvat další partnery. Ve městě budou žít jak stálí obyvatelé, tak hostující vědci a výzkumníci. Přestěhovali byste se do Woven City?

Autor: Petr Bílek

Další články