;

Třetina výrobců plánuje přesunout svá softwarová řešení na cloud

Zdroj: Pixabay
Články 11. 03. 2021

Třetina výrobců plánuje přesunout svá softwarová řešení na cloud

Analytická firma IoT Analytics v průzkumu zjistila, že řada průmyslových společností svou budoucnost spojuje s migrací užívaného softwaru do internetového prostředí.

Jak uvádí web Robotics and Automation News, výhody cloudu jsou zřejmé. Poskytuje prostředí, kde důležitá data jsou bezpečně ukládána, ale hlavně snadno přístupná vlastně odkudkoli. Ztělesněním tohoto principu se pro spoustu uživatelů stal Microsoft 365, využívaný zdaleka nejen podnikateli.

Firmy usilují o to, aby jejich data byla využívána smysluplně a přinášela kreativní hodnotu. V současnosti ale znatelná část dat zůstává „ve tmě“ (nejsou využita při další analýze),“ popisuje Knud Lasse Leuth, generální ředitel IoT Analytics, nedostatky dosavadního přístupu.

Právě tato nevyužitá data představují pro společnosti potenciální ztráty, jak dále objasňuje Leuth: „Hlavní důvod, proč data zůstávají ve tmě, je, že existující nástroje nejsou uzpůsobeny nakládat s takovým rozsahem a různorodostí generovaných informací. Cloudová technologie pomáhá právě vrhnout světlo na data skrývající se ve tmě, a to mnoha efektivními způsoby.“

Výsledky průzkumu podniknutého v posledním čtvrtletí loňského roku ukázaly, že migrace do cloudu nabírá na rychlosti a intenzitě. 29 procent respondentů kupříkladu plánuje přesunout své výrobní informační systémy (MES) na cloud v průběhu příštích dvou let.

Podle IoT Analytics se jen trh s cloudovými řešeními MES rozvine do objemu více než 51 miliard korun (2,34 miliardy dolarů) už v roce 2026. Zvýšený zájem o digitalizační řešení je do značné míry momentálně stimulován také důsledky pandemie nemoci covid-19.

Přesto se stále najde dost výrobců, kteří odmítají cloudové služby. A to ať už z důvodu bezpečnosti, soukromí, nebo kvůli obavám z technologických obtíží. Tyto nejistoty by měl do značné míry rozptýlit nástup 5G sítí a vyspělé bezdrátové komunikace. V kombinaci s technologiemi, jako je umělá inteligence, se tak z cloudu postupem času stane nenahraditelný nástroj zefektivňující průmyslové procesy.

Autor: Petr Pláteník

Další články