;

Bude se Huawei místo výroby telefonů věnovat automatizaci prasečích farem?

Zdroj: Pixabay
Články 25. 02. 2021

Bude se Huawei místo výroby telefonů věnovat automatizaci prasečích farem?

Razantní pokles prodeje chytrých telefonů se značkou Huawei přinutil čínského výrobce poohlížet se po jiných oblastech uplatnění. Může jím být třeba zemědělská produkce, těžební průmysl, cloudové služby, nositelná technologie nebo i autonomní vozidla.

Embargo na uplatňování 5G technologie na klíčových trzích, jako jsou USA nebo Velká Británie, už začíná pro Huawei přinášet hořké plody. V posledním čtvrtletí roku 2020 zaznamenala čínská firma v prodejích smartphonů pokles o 42 %.

Na vině je podle informací webu BBC především omezený přístup k mikročipům, zapříčiněný uvalenými sankcemi. Odborné odhady stanovují, že tento rok může čínský výrobce počítat až s 60% poklesem výroby chytrých mobilních telefonů.

Nejde o to, že by tu byl nějaký problém s kvalitou našich výrobků nebo špatnou zákaznickou zkušeností s produkty Huawei,“ vyjádřil se pro BBC mluvčí spolčenosti. „Není to nic, co bychom my jako Huawei mohli ovlivnit, naopak jsme proti své vůli vtahování do geopolitických třenic.“

Naráží tím především na vyřazování z tendrů na budování 5G mobilních sítí v některých zemích. Nad firmou Huawei se totiž vznáší (dosud ale nepotvrzené) podezření z možného zneužívání této instalované technologie ze strany čínské vlády.

Chov prasat i těžba uhlí

Uvolňované zdroje a potenciál se proto v Huawei rozhodli napřít jiným směrem. Čína je největším producentem vepřového masa. Žije je zde také více než polovina veškeré světové prasečí „populace“. Nemluvě o tom, že poptávka po této potravině je zde stále vysoká.

Umělá inteligence vyvinutá čínskou firmou má sloužit k rozpoznávání příznaků nemoci a k trasování prasat. Technologie rozeznávání obličeje zvládá totiž identifikovat jednotlivé vepře, zatímco jiné nástroje měří jejich váhu a vyhodnocují stravu či pohyb zvířat.

Chov prasat je dalším z příkladů praxe, kdy usilujeme o revitalizaci některých tradičních průmyslových odvětví za pomoci informačních a komunikačních technologií (ICT), která přispívá k jejich dalšímu zhodnocení v éře 5G sítí,“ vysvětluje mluvčí Huawei.

Již dříve tento měsíc Žen Čeng-fej, zakladatel a výkonný ředitel čínské firmy, oznámil zřízení důlní inovační laboratoře v provincii Šan-si. Jedním z cílů této iniciativy je posunout těžbu uhlí na úroveň, kdy bude vyžadovat méně lidských pracovníky a zajistí větší bezpečnost práce i její efektivitu.

Další sféry zájmů Huawei, pokud jde o možnou budoucnost, zahrnují podle Žen Čeng-feje kupříkladu vývoj televizí, počítačů nebo tabletů. „Dokážeme přežít dokonce i bez silné závislosti na prodejích telefonů,“ je si neochvějně jistý Čeng-fej.

Autor: Petr Pláteník

Další články