;

Google se angažuje i v zemědělství. Vyvíjí robota shromažďujícího informace o každé rostlině jednotlivě

Články 23. 10. 2020

Google se angažuje i v zemědělství. Vyvíjí robota shromažďujícího informace o každé rostlině jednotlivě

Po poli pomalu popojíždí velká pohyblivá brána. Nedotýká se plodin. Aspoň ne fyzicky. Sofistikované senzory ale neviditelně poměřují, jak si ta která rostlina vede. To není obraz ze sci-fi, ale možná opravdu „ne příliš vzdálená budoucnost“.

Alphabet, mateřská společnost Googlu, před nedávnem odhalila prototyp robota, který má za úkol shromažďovat v co největší míře data o plodinách pěstovaných zemědělci. Projekt nazvaný Mineral je podle webu BBC jedním z řady úsilí firmy o prosazování převratných nápadů a technologií.

Nastavitelné zemědělství

Doufáme, že s lepšími prostředky dojde v zemědělství i ke změně způsobu, jak se pěstují potraviny,“ vysvětluje v blogovém příspěvku vedoucí projektu Elliott Grant. Silnou motivací je v tomto případě zvětšující se poptávka po jídle v důsledku rostoucí zemské populace a zároveň snaha uchylovat se pokud možno k udržitelným formám produkce.

Jak toho ale dosáhnout? „Co když získáme možnost monitorovat každou rostlinu jednotlivě, a ta tak dostane přesnou dávku živin, jakou potřebuje?“ zamýšlí se Grant. „Co kdybychom byli schopní rozpoznat genetické a environmentální vlivy prostředí na výnos plodiny?“

Farmáři doposud operovali hlavně s informacemi o složení půdy nebo s předpovědí počasí. Díky robotovi projektu Mineral by mohli získat mnohem širší informační základnu, ovlivňující jejich strategická rozhodnutí.

„Inspektor úrody“ má za sebou už několik let testování na jahodových polích v Kalifornii a nad řádky sóji v Illinois. Jeho úkolem bylo vyfotit každou rostlinou, plus spočítat a klasifikovat jednu konkrétní jahodu, každý bob. Taky zvládá změřit velikost rostliny nebo plochu listů.

Farmáři na „posledním“ místě

Ian Drew, farmář chovající ovce a ředitel technologické společnosti v jednom, vidí úlohu automatizace v zemědělství jasně: „Nasadit roboty na pole dává neskutečný smysl.“ Mohou podle něj detekovat škůdce, hlídat, aby plodiny byly včas zasazeny a sklizeny, nebo dokonce i odstraňovat plevel.

Většinu času nejsou farmáři na poli potřeba,“ s trochou ironie reflektuje svůj úděl Drew. „Možnost zvýšit výnos o 1, 2 nebo 5 % pro ně znamená jednozančný zisk. A cokoli, co jim pomůže toho dosáhnout, bude náležitě přijato.“

Jsou tu ale samozřejmě i nezanedbatelné nástrahy,“ tlumí přílišný optimismus farmář-technofuturista. Naráží na obavy, jak bude zajištěna ochrana velkého množství shromažďovaných dat, které mj. slouží k zásobování systému strojového učení.

Informace o potenciální i reálné úrodě představují v celostátním měřítku citlivou záležitost „národního významu“. „Tyto velké objemy dat mají opravdu strategický význam – a vládní úřady určitě budou chtít promlouvat do záležitostí týkajících se kontroly způsobů, jak je s nimi nakládáno a kdo k nim má přístup,“ píše se v oficiálním prohlášení společnosti.

Autor: Petr Pláteník

Další články