;

O krávy se v Radimi u Jičína starají dva roboti

25. 11. 2019

O krávy se v Radimi u Jičína starají dva roboti

Na rodinné farmě v Radimi u Jičína o krávy pečují dva moderní roboti. Zajišťují krmení, dojení i nezbytné drbání. Zvířata mají větší pohodlí a zemědělci víc času na jiné věci.

Současné zemědělství není žádná bukolická idyla, ale byznys – výrobní odvětví, které v zájmu co nejvyšší efektivity využívá i nejmodernějších technologie: GPS, počítače, drony a také roboty. Na farmě v Radimi u Jičína se dva roboti starají o automatizované krmení, dojení a drbání více než stovky ustájených dojnic.

Hala kravína je rozdělená na dvě poloviny, o každou z nich se stará dojicí robot nejnovější generace. Krávy k němu samy přijdou dvakrát až čtyřikrát denně. Vše probíhá automatizovaně na základě údajů, které robot o každém jednotlivém zvířeti má. Pomocí 3D kamery se dokáže přizpůsobit nepravidelnostem struků, na displeji zobrazuje, z kolika procent je který struk již vydojený, a samozřejmě umí i testovat mléko. Za odměnu pak robot nabídne krávě hrst granulí. Činnost ramene robota se velmi podobá práci lidské ruky.

Celý nový kravín stál včetně robotického vybavení přes 30 milionů korun. Nové prostředí se téměř okamžitě projevilo na množství vydojeného mléka. Oproti minulosti je ho až o 700 litrů denně více.

„Dojicí robot pro nás znamená mnohem víc svobody. Už si nemusíme hlídat čas, abychom byli nejpozději do čtyř doma a začali s večerním dojením. To obvykle zabralo 3,5 hodiny, ráno to byly hodiny čtyři,“ pochvaluje si výraznou časovou úsporu farmářka Zdena Stříbrná. Do budoucna by mohly stroje ještě lépe sledovat kvalitu čerstvě nadojeného mléka, ze kterého by následně vyčetly další údaje také o zdravotním stavu krávy.

Autor: Petr Bílek

Další články