Tržby Tesly i při nedostatku čipů stále rostou

Zdroj: Tesla
Byznys Ekologie 27. 10. 2021

Tržby Tesly i při nedostatku čipů stále rostou

Snižující se nabídka komponentů zpomalila prodej aut téměř každé automobilce. Kromě Tesly!

Podle portálu Engadget prodala americká automobilka ve třetím čtvrtletí tohoto roku 241 300 vozů, což je o 102 tisíce vozů více než za stejné období loňského roku. Jistě, to je jen zhruba polovina ze 446 997 vozů, které General Motors prodali za poslední tři měsíce. Ale toto číslo představuje pro GM meziroční prudký pokles o 33 %.

Že produkce Tesly vzrostla v době, kdy jiní výrobci automobilů bojují o přežití, není velkým překvapením, jakmile začnete detailně sledovat příčiny. Zatímco ostatní automobilky pociťují hlavní tíhu globálního nedostatku čipů, Tesla podle portálu The Verge začala získávat různé druhy křemíku a přepisovat svůj software tak, aby fungoval právě s těmito novými součástkami.

Společnost navíc nedávno začala prodávat svůj oblíbený model Y v Evropě a na ohromném čínském trhu je stále relativně nová, což jí dává velký prostor pro růst.

Samozřejmě, že ani pro Teslu není všechno jen růžové. Automobilka v USA stále čelí vyšetřování Národní rady pro bezpečnost dopravy. A je to jen pár měsíců, co v Číně masivně zpětně zajišťovala téměř 300 000 vozidel. Nemluvě o tom, že jak Roadster, Cybertruck, tak i elektrický semi-truck se potýkají s zpožděním ve výrobě.

Autor: Miroslav Oupic

Další články