Učitel na základce si vydělá necelých 37 tisíc

Zdroj: Aspen.pr
Ekonomika 06. 09. 2023

Učitel na základce si vydělá necelých 37 tisíc

Učitel základní školy dostává v průměru 36,5 tisíce korun, meziročně si polepšil o méně než 2 tisíce korun. Středoškolský pedagog si polepšil pouze o 1400 korun, vysokoškolský pak o skoro 2300 korun, vyplývá ze statistiky portálu Platy.cz.

Mzdy a platy v tomto segmentu rostly výrazně méně (o 3,9 % meziročně) než ve většině ostatních odvětví (v průměru o 8,6 % meziročně).

Podle aktuálních dat Platy.cz má učitel základní školy na výplatní pásce v průměru 36 534 korun. V loňském roce to bylo 34 583 korun, polepšil si tedy meziročně o necelé dva tisíce korun. V roce 2021 měl pak průměrný plat 33 105 korun.

Ještě méně si polepšili středoškolští učitelé, v letošním roce dostanou více pouze o 1418 korun. Letos mají na výplatní pásce 37 872 korun, loni to bylo 36 454 korun. Pro porovnání o dva roky zpět, v roce 2021 měli průměrný plat 35 103 korun.

A jak si stojí vysokoškolští pedagogové? Meziročně si polepšili o 2257 korun, oproti loňským 37 571 korun letos berou v průměru 39 828 korun. V roce 2021 pak měli na výplatní pásce v průměru 34 217 korun.

Je tedy zřejmé, že meziroční nárůst platů učitelů na českých školách zdaleka nepokryl ani inflaci. Mzdy ani platy v české ekonomice letos dosud prakticky v žádném odvětví – kromě energetiky – nerostly rychleji než inflace. Podle dat ČSÚ však v oblasti vzdělávání a školství mzdy a platy rostly výrazně méně (o 3,9 % meziročně) než ve většině ostatních odvětví (v průměru o 8,6 % meziročně). Podle nedávno schváleného zákona by mělo do budoucna platit, že učitelé by v průměru v daném roce měli dostávat 130 procent průměrné mzdy. 

Počet učitelů se posledních pět let zvyšoval každý rok o 2-5 tisíc. Během tohoto období narostl počet tříd o téměř 11 % (5 tisíc), jak uvádějí data EDUin, informačního centra vzdělávání. Ačkoliv počty učitelů v poslední době každoročně rostou, v některých regionech jich stále mnoho chybí. Jedná se zejména o Hlavní město Praha, Středočeský, Karlovarský, Ústecký a Liberecký kraj.

Je také otázkou, zda a jak se ve stávající situaci podaří k této profesi přivést nové zájemce. Situace je zvláště napjatá u učitelů fyziky, matematiky, chemie a informatiky, kteří mohou najít snadné uplatnění a lepší platové ohodnocení ve světě technologického rozvoje. Studie ukazují, že vyšší platy jsou jednou z příčin návratu učitelů do své původní profese. Alarmující je také vysoký počet stárnoucích učitelů. V Evropě patří Česká republika mezi země s největším podílem učitelů nad 50 let. 

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články