;

Umělá inteligence od Toyoty zlepší dopravu v Bangkoku

12. 12. 2019

Umělá inteligence od Toyoty zlepší dopravu v Bangkoku

Umělá inteligence, pokročilá analýza dat a strojové učení zlepší neutěšenou dopravní situaci na jedné z hlavních ulic thajského Bangkoku. Do projektu Rama4 Model se pustila nadace Toyota Mobility (TMF) Foundation společně s partnery z veřejného i soukromého sektoru.

Konkrétně navázala spolupráci s thajským ministerstvem dopravy, úřady v Bangkoku, metropolitní policií, univerzitou Chulalongkorn a firmou Grab Taxi Thailand. Cílem je vybudovat systém, který eliminuje chronické dopravní zácpy na ulici Rama IV Road, jedné z hlavních tepen města.

Projekt Rama4 Model je rozšířením úspěšně dokončeného projektu Sathorn Road Model z let 2015 až 2017. Na Sathorn Road se podařilo dosáhnout plynulejší dopravy kombinací různých metod, včetně optimalizace světelné signalizace, zavedení nových linek kyvadlové dopravy, pružné pracovní doby v kancelářích a parkoviště park & ride.

Úkolem projektu Rama4 Model je v první řadě zpracovat vizualizaci aktuální dopravní situace v okolí ulice Rama IV Road a dále zjistit trendy a opakující se situace tak, aby bylo možné předvídat budoucí problémy. Dalším krokem bude vypracování systémů pro řízení provozu a změny v územním plánu města.

Projekt využívá obrovského množství dat z různých zdrojů, jako jsou GPS údaje z vozů Grab Taxi a městských autobusů, nahrávky průmyslových kamer a informace z bezpočtu senzorů. Údaje zpracuje umělá inteligence a technologie strojového učení a výslednou analýzu zhodnotí experti na dopravu a IT z vědeckých center i soukromých firem. Předpokládá se, že projekt Rama4 Model poběží po dobu zhruba 18 měsíců, od listopadu 2019 do roku 2021.

Autor: Petr Bílek

Další články