USA investují do infrastruktury 1 bilion dolarů

Zdroj: Pixabay
Byznys 19. 11. 2021

USA investují do infrastruktury 1 bilion dolarů

Zákon, který prezident Joe Biden v pondělí podepsal, podpořila spolu s demokraty i část republikánských reprezentantů. Místním samosprávám budou díky tomu poskytnuty miliardy dolarů na modernizaci zastaralých silnic, mostů, dopravních systémů a dalších zařízení.

Prezident tak podle webu NPR splnil dva klíčové předvolební sliby: že bude utvářet legislativu, která by mohla získat podporu jak republikánů, tak demokratů, a prosadí zákony pumpující tolik potřebné peníze do projektů veřejných prací.

Při ceremoniálu doprovázejícím slavnostní podepsání Biden prohlásil, že už všichni slyšeli dost projevů a slibů od odborníků o potřebě zlepšit národní silnice, mosty a další formy infrastruktury. „A dnes k tomu konečně dochází,“ stvrdil svá slova americký prezident. „Můj vzkaz americkému lidu je následující: Amerika je opět na nohou a váš život se změní k lepšímu.“

Výjimečnosti dosažené dohody si je vědom i jeden z autorů zákona, republikánský senátor z Ohia Rob Portman. „Tak to může vypadat, když si republikáni a demokraté řeknou, že budou spolupracovat, abych něčeho dosáhli,“ prohlásil zákonodárce.

Trump se zlobí

Portman zároveň neopomněl pochválit Donalda Trumpa, který podle jeho mínění „posunul diskusi“ o infrastruktuře správným směrem. Dnes už bývalý americký prezident během svého funkčního období několikrát vyhlásil „týden infrastruktury“, nikdy se mu ale nepodařilo protlačit zákon Kongresem.

Trumpovy podpory se ovšem rozhodně nedočkal nyní schválený legislativní návrh. Spolu s některými republikánskými špičkami požadoval jeho připojení k většímu, stranickému balíčku domácích výdajů. S Bidenem naopak hlasovalo 19 republikánských senátorů a 13 členů Sněmovny reprezentantů.

I když se jedná o výraznou změnu oproti předchozím návrhům zákonů o infrastruktuře, které prošly s převahou hlasů z obou stran, Trump i tak zaútočil na republikánské zákonodárce, kteří pro něj zvedli ruku.

Portman konkrétně zmínil výhrůžky od Trumpa a dalších osob, které byly namířeny proti republikánům hlasujícím pro zmiňované opatření. „Hledání společné cesty k prosazování zájmů amerického lidu by mělo být odměňováno, nikoliv napadáno,“ myslí si senátor z Ohia.

Autor: Petr Pláteník

Další články