Uškodí tělu recyklovaná voda? Možná jednou zachrání i planetu

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Ekologie 19. 03. 2024

Uškodí tělu recyklovaná voda? Možná jednou zachrání i planetu

Co se vám vybaví pod pojmem recyklovaná voda? Nejde o žádnou novinku, spíše o pojmenování určitého koloběhu.

Recyklaci plastu, skla i papíru bereme jako samozřejmost. U vody je to ale stále citlivé téma. V průzkumu agentury IBRS pro společnost Veolia až 95 % respondentů projevilo zájem o větší využívání recyklované vody, a to především v průmyslu. Momentálně se uplatňuje hlavně při zalévání půdy, čištění ulic nebo v průmyslu.

Vodou děsně plýtváme

Uvědomujeme si, kolik vody denně spotřebujeme? Podle webu Naše voda si velké spláchnutí toalety vyžádá 6–9 litrů, ty modernější jen kolem čtyř litrů. Plně napuštěná vana pojme 100 až 150 litrů vody, krátká sprcha znamená 30 až 50 litrů.

České vodohospodářské společnosti navrací ročně více než 750 milionů metrů krychlových vyčištěné odpadní vody zpět do vodních toků. Bohužel zůstává bez využití. Při komplexnějším vyčištění a kontrole by se dala dokonce pít.

Pili byste recyklovanou vodu?

Větší recyklace vody by mohla pomoct při záchraně planety a zajistit dostatek vody pro další generace. Každá kapka, která odteče do odpadních vod, se dá recyklovat. Momentálně ale odtéká do velkých čističek. Podle webu Asio se recyklovaná voda dělí na lehké šedé vody – jako je voda z koupelen – a na bílé vody – užitkovou/provozní vodu, která se spotřebuje při splachování toalet, závlaze nebo čištění.

71 % zemského povrchu je pokryto oceány a moři. Zásoby sladké vody ale tvoří pouze 3 % veškeré zdrojů na planetě. Podle webu The Conversation se v různých oblastech Španělska, včetně Alicante, již využívá recyklovaná voda v zemědělství, ve veřejných parcích a zahradách. Tento trend pozorujeme i v jiných částech světa, jako je například Singapur a Namibie, kde je recyklovaná voda distribuována i přímo lidem. Nicméně v některých regionech se setkáváme s odmítáním této myšlenky, i přes její potenciální přínosy.

Jak ušetřit vodu?

Jak tedy zachránit planetu a zachovat vodu pro další generace? Místo mytí nádobí ve dřezu, během kterého proteče 40 litrů vody, použijte myčku, která spotřebuje jen 6–15 litrů. Tím ušetříte vodu i rodinný rozpočet. Místo pravidelné každodenní vany volte sprchu a například zahradu zalévejte dešťovou vodou. Ke snadnějšímu využívání recyklované vody může pomoct i zákon, který Evropský parlament schválil 13. května 2020.

Autor: Eva Kaisrová

Další články