V Polsku vyvíjejí chytré dopravní značky. Předejdete díky nim nehodě nebo zmrzlému povrchu

Články 15. 12. 2020

V Polsku vyvíjejí chytré dopravní značky. Předejdete díky nim nehodě nebo zmrzlému povrchu

Dopplerův radar, akustický radar, video technologie nebo meteostanice – to vše by měla pojmout dopravní značka budoucnosti, díky které cestování po silnicích bude bezpečnější.

S pomocí všech zmiňovaných výdobytků budou dopravní značky monitorovat silniční provoz a stav vozovky. Vybaveny technologií V2X, známou také pod charakteristikou „ vehicle-to-everything“, zvládnou navíc komunikovat s projíždějícími vozidly a mobilními telefony řidičů.

Dokážeme zkalibrovat snímač AVS (acoustic vector sensor) tak, že bude sloužit k měření hlasitosti dopravního provozu a počítání vozů prostřednictvím analýzy hluku, který při projíždění vydávají,“ vysvětluje Andrzej Czyzewski z Technické univerzity v Gdaňsku, co stojí v základu jejich inovativního využití dobře známých technologií.

Naše práce také umožní porovnat výhody metody mikrovlnného a akustického radaru,“ doplňuje Czyzewski. „Ačkoli snímač AVS, jako aplikace akustického radaru, vykazuje nižší přesnost než Dopplerův radar při počítání vozidel a nedokáže tak přesně změřit rychlost projíždějících vozů, převyšuje snímače Dopplerova radaru v klíčových bodech.“

Hlavní výhodou snímačů AVS podle webu TechXplore je, že z nich nevychází žádné signály a nejsou citlivé na elektromagnetické rušení. Navíc ze zvukového záznamu se dá zjistit ještě jeden důležitý údaj – jestli silnice je mokrá, nebo suchá.

V rámci plánového projektu se počítá jak s chytrými dopravními značkami umístěnými podél silnice, tak s variantou zavěšení nad vozovku. Zobrazovat by měly doporučenou rychlost, měnící se právě podle dopravní situace, povětrnostních podmínek a dalších informací získaných z četných zdrojů.

Autor: Petr Pláteník

Další články