V pondělí se rozjel EU Talent Pool pro uprchlíky, úskalím je české právo

Miroslav Mejtský. Zdroj: Petyovský & Partners Corporate Immigration
Life 10. 10. 2022

V pondělí se rozjel EU Talent Pool pro uprchlíky, úskalím je české právo

Cílem EU Talent Poolu je usnadnit uprchlíkům z Ukrajiny hledání adekvátní práce, ideálně v jejich oboru, říká Miroslav Mejtský ze společnosti Petyovský & Partners Corporate Immigration.

Registrovat se uprchlíci mohou sami. Své zkušenosti a znalosti vyplní on-line a zaměstnavatelé si podle nich najdou odpovídajícího kandidáta. Zároveň si zájemce o práci bude moci přímo vyhledat potenciálního zaměstnavatele. „Primárním cílem talent poolu je, aby si ukrajinský kandidát našel práci v zemi, kde požívá dočasné ochrany, protože v dané zemi má volný přístup na pracovní trh. Bude ale moci najít uplatnění v jiném státě EU,“ uvedla eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johansson na konferenci European Migration Network, která proběhla 5.–6. 10. v Praze.

Problematické to v kontextu českého práva může být pro potenciální zájemce o práci v ČR, kteří pobývají v jiném státě EU. „Pokud by se rozhodli za prací do ČR přesunout z jiného státu EU, kde požívají dočasné ochrany, v ČR již nemohou dočasnou ochranu – a tím i volný přístup na trh práce – získat, ani kdyby se dočasné ochrany v jiném státě EU vzdali. Jejich jedinou možností je pak žádat o tzv. vízum za účelem strpění, které s sebou ale nenese volný přístup na český trh práce. Následně by si museli požádat o pracovní povolení. Dalším úskalím víza za účelem strpění je, že pokud cizinec z ČR vycestuje (i například na prodloužený víkend do Rakouska), vízum pozbývá platnosti,“ řekl Miroslav Mejtský, účastník konference a odborník na globální pracovní migraci ze společnosti Petyovský & Partners Corporate Immigration.

Dalším úskalím institutu dočasné ochrany je určitá nejistota jak na straně zaměstnance, tak jeho potenciálního zaměstnavatele. „Dočasná ochrana je navázána čistě na situaci na Ukrajině. Nyní je udělena do konce března 2023 a diskutuje se o jejím prodloužení o další rok. Ani zaměstnanec, ani zaměstnavatel si proto nemohou být jisti, co je v budoucnu čeká. Některé státy EU proto již ukrajinským uprchlíkům nabízí přechod z dočasné ochrany na standardní pobytový titul, pokud si například najdou v dané zemi práci. Tento přechod bychom měli umožnit i my. Dočasná ochrana byl ve své době dobrý krok, ale situace od jejího vzniku vyvinula a tento institut má své limitující aspekty, se kterými je potřeba se vypořádat,“ doplňuje Mejtský.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články