;

Více než miliarda 5G mobilů do roku 2025 a další trendy příštích let

Články 03. 11. 2020

Více než miliarda 5G mobilů do roku 2025 a další trendy příštích let

Poradenská firma ABI Research i pod vlivem nejistoty spojené s důsledky pandemie koronaviru sestavila seznam převratných technologií pro rok 2021. Abychom nepozbývali naděje úplně, a hlavně si udělali představu, které trendy budou ovlivňovat vývoj v segmentu digitální techniky v blízké budoucnosti.

Vybrali jsme z mnoha milionů dat shromažďovaných každý rok ABI Research taková, která nám umožní načrtnout vývoj v následujících letech,“ definuje postup jim vedeného týmu Stuart Carlaw, šéf výzkumného oddělení v poradenské firmě.

A dál své myšlenky rozvíjí: „Věci jako tiny machine learning, soukromé celulární rádiové sítě, Open Radio Access Network (RAN), blockchain, chytré výrobní platformy, nebo dokonce tzv. connected cows (doslova krávy sledované digitální technologií, pozn. red.) dokazují, jak technologický pokrok činí náš fyzický svět lépe propojeným, manažovatelným a ve výsledku i efektivnějším.“

Mezi technologie, které budou udávat ráz našemu budoucímu životu, ABI Research řadí:

5G přístroje, telefony a nositelná zařízení

Očekává se, že trh s 5G mobilními telefony se bude v dohledně době zvětšovat exponenciálně, a to až na objem 1,15 miliardy přístrojů v roce 2025. „Prodej 5G smartphonů poroste agresivněji v porovnání s 4G technologií. A při poměřování počátečního růstu 5G překoná všechny své předchůdce v každé metrice, včetně počtu mobilních zařízení, uživatelů i sítí,“ předpovídá ředitel výzkumu David McQueen.

Rozšířená a virtuální realita

Podle některých očekávání se obchod s produkty rozšířené reality navýší do roku 2025 téměř dvacetinásobně. „Zatímco tzv. hodnota podniku (enterprise value) poháněla růst trhu s rozšířenou realitou zpočátku, až teprve počty uživatelů a hodnota pro zákazníka umožní vybudování významného marketu,“ má jasno další specialista ABI Research Eric Abbruzzese.

Průmyslová, kolaborativní a komerční robotika

Díky pokroku na poli vývoje senzorů, algoritmů a výroby se autonomní mobilní roboty (Autonomous Mobile Robots, AMRs) stávají čím dál víc populární. „Dokonce tak oblíbenými, že už roku 2025 AMR překonají v počtu prodaných kusů automaticky řízené vozíky (Automated Guided Vehicles, AGVs),“ odhaduje analytik Rian Whitton.

Průmysl a výroba

Míra propojování procesů v tomto segmentu dále zesílí. „Rapidní růst v propojení prokáže, že řešení jako rozšířená realita se v průmyslovém provozu stávají už technologickým manistremem,“ potvrzuje už dnes známou věc hlavní analytik Michael Larner.

M2M, IoT a IoE

Do šesti let bude globálně „propojeno“ až 60 milionů krav. Díky tomu řada farmářů získá opravdu dobrý přehled o aktivitě a zdraví svého dobytka. „Rok 2020 přinesl spoustu zvratů, ale především lockdown zapříčíněný pandemií. To způsobilo, že na trh se zemědělskými produkty byl vyvíjen enormní tlak, aby produkoval více potravin. Agro-technologie umožní farmářům a rančerům na dálku monitorovat jak hospodářská zvířata, tak různé druhy plodin,“ vysvětluje analytička Harriet Sumnall výhody digitalizace zemědělství.

Jsme teprve na začátku obří technologické evoluce a předpovědi prezentované v naší studii jsou spíš něco jako pár čajových lístků na dně věštcova šálku. Můžete je snadno zavrhnout, ale stejně tak mohou být velmi důležitými ukazateli směru k technologickému světu zítřka,“ nabízí způsob výkladu zde předkládaných prognóz Stuart Carlaw.

Autor: Tomáš Vrána

Další články