Vladimír Kočí: V IT nerozhodují peníze, přitom si lze vydělat skoro 200 tisíc měsíčně

Zdroj: R4U
Lidé 31. 05. 2022

Vladimír Kočí: V IT nerozhodují peníze, přitom si lze vydělat skoro 200 tisíc měsíčně

Nejvyšší odměnu? Děkuji, raději největší výzvu. Touha být u vzniku „nového Googlu“ či „nového Facebooku“ je často nejsilnější motivací ke změně práce na IT trhu, říká lovec IT hlav Vladimír Kočí ze společnosti R4U. 

V Česku chybějí tisíce IT pozic. Loni to bylo podle Českého statistického úřadu dokonce čtrnáct tisíc lidí. Nedostává se zejména vývojářů, analytiků, datových specialistů a datových analytiků i tzv. embedded vývojářů. Čekalo by je přitom s největší pravděpodobností velmi lukrativní ohodnocení, a to nejen v lokacích tradičně zaslíbených informačním technologiím, jako jsou Praha či Brno.

IT manažer si dnes v Praze přijde s bonusy na 150 až 180 tisíc korun měsíčně. Ale i v tradičně nejchudších regionech Česka už dnes výdělek atakuje hranici 50 tisíc. Peníze ale nebývají u IT lidí tou nejdůležitější složkou při rozhodování o pracovním angažmá.

Zkušení ajťáci se o peníze nehádají

Od určité úrovně totiž výše výdělku nebývá rozhodující a pro IT sektor s nejvyššími průměrnými výdělky to platí dvojnásob. Pokud je plat na plus minus tržní úrovni, adept na IT pozici neusiluje o to, aby byla jeho odměna co nejvyšší, ale orientuje se podle atraktivnosti nabídky budoucí práce.

Obvykle chce být u něčeho nového, zajímavého a velkého. Vždyť kdo by nechtěl být u toho, když vzniká „nový“ Facebook, Amazon nebo Google. Naopak je pro ně poměrně nezajímavé pracovat na pozici, kde jen udržují nějaké stávající systémy, něco na nich upravují a fakticky nebudují nic nového. 

S atraktivní nabídkou pro IT příliš neváhejte

Zoufalý nedostatek IT lidí je jedním z faktorů, který též umožňuje expertům příliš dlouho nesetrvávat na pracovišti, kde se necítí dostatečně vytíženi. Ať už se jedná o tzv. mileniály, generaci Y či Z, pro většinu IT expertů platí, že na atraktivní náplň práce obvykle nevydrží čekat příliš dlouho, a pokud nepřichází, může se ajťák velmi rychle rozhodnout k radikálnímu kroku a změnit zaměstnavatele či kontraktora. 

Jeden rok, maximálně dva, to je podle našich zkušeností doba, po kterou je IT expert ochoten čekat na příležitost, která ho bude nejen živit, ale i naplňovat a bavit. Čekat na velkou šanci tři či pět let je u mladší generace ajtáků většinou nereálné.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články