Zachraňte peníze, naše ekonomika poroste jen o 1,5 %. Investujte do komodit, radí ekonom

Foto zdroj: FocusOn.cz
Byznys 30. 04. 2025

Zachraňte peníze, naše ekonomika poroste jen o 1,5 %. Investujte do komodit, radí ekonom

Finanční trhy dnes čelí bezprecedentnímu tlaku a investoři hledají nové způsoby, jak ochránit své peníze. V pořadu eMoney na platformě FocusOn jsme si s Kryštofem Míškem, hlavním ekonomem společnosti Argos Capital, povídali o dopadech celní politiky USA, o vývoji cen komodit a o tom, jak v nejisté době přemýšlet nad investicemi.

„Donald Trump svojí rétorikou trhy rozkolísává. Jednou to jde dolů, jednou nahoru, ale střednědobý trend je vytváření nejistoty a zhoršení ekonomického prostředí,“ vysvětluje Míšek. V důsledku této nejistoty firmy omezují investice a spotřebitelé i investoři se chovají opatrněji.

Fed pod tlakem prezidenta

Tlak na centrální banky, především na americký Fed, je v současnosti znatelný. Trumpova administrativa by si přála více uvolněnou měnovou politiku, ale Fed zatím zachovává nezávislost. Inflační tlaky spojené s vyššími cly centrální banku nutí být velmi obezřetnou.

„Centrální banka by neměla slepě následovat prezidentovy zájmy. Pokud cla zvyšují ceny pro spotřebitele, je to inflační tlak a Fed musí reagovat podle ekonomických fundamentů, ne podle politických přání,“ upozorňuje Míšek.

Komodity jako stabilní prvek v portfoliu

V prostředí zvýšené volatility roste zájem o stabilnější aktiva, především o drahé kovy. Zlato v letošním roce překonává historická maxima a podle Míška může jeho růst pokračovat, pokud bude ekonomická nejistota přetrvávat. Historické paralely, například s rokem 2008, ukazují, že v obdobích krizí rostly nejen tradiční komodity jako zlato a ropa, ale i méně očekávané – například potraviny.

Češi komoditám teprve přicházejí na chuť

Zatímco v USA nebo Austrálii jsou investice do komodit běžnou součástí portfolia, v Česku se tento trend teprve rozvíjí. Podle Míška zaostáváme kvůli menší historické zkušenosti i opatrnosti investorů. Moderní nástroje jako ETF však dnes umožňují investovat i s menšími částkami a komodity se tak stávají dostupnější širšímu okruhu lidí.

Jak v Česku investovat do komodit?

Čeští investoři mohou do komodit vstupovat několika způsoby – přímým nákupem fyzické komodity (například zlata), investicemi do akcií těžařských společností, využitím ETF fondů nebo prostřednictvím služeb asset managementu. Díky řízeným portfoliím lze získat vyšší diverzifikaci i přístup k širšímu spektru komodit, než by bylo možné při individuálním investování. Při rozhodování je vždy důležité sledovat aktuální ekonomické podmínky, úrokové sazby a vývoj cen komodit na světových trzích.

Inflace skrytá za regály

Zdražování surovin se promítá i do každodenního života spotřebitelů. Růst cen kakaa například vedl ke zmenšení balení čokolád, aniž by se změnila jejich cena. Spotřebitelé tak často platí více za méně produktu – typický příklad tzv. skryté inflace.

Výhled do budoucna

Globální růstová očekávání se revidují směrem dolů. Mezinárodní měnový fond odhaduje růst americké ekonomiky na 1,8 % a české na zhruba 1,5 %. Vývoj však bude záviset na délce trvání obchodních konfliktů a geopolitických rizicích.

Aktivní správa je klíčem

„V době deglobalizace a nových bezpečnostních rizik bude nutné více geograficky diverzifikovat a přemýšlet o aktivní správě portfolia. Komodity by mohly tvořit 5–10 % investičního portfolia jako stabilizační prvek,“ shrnuje Míšek. Zdůrazňuje však, že klíčem k úspěchu je zachovat chladnou hlavu a investovat promyšleně, nikoli pod vlivem emocí.

Celý rozhovor si můžete pustit jako video nebo podcast. Dozvíte se:

  1. Jak by Evropa mohla reagovat na americká cla – a proč by Trumpovi nejvíc vadilo zdanění technologických gigantů.
  2. Co způsobí narušení dodavatelských řetězců v automobilovém a technologickém průmyslu.
  3. Proč už nikdy nebude čokoláda jako dřív – a jak přesně komoditní šoky mění nákupní chování.
  4. Jak „kauza střelného prachu“ odhalila slabiny evropské obrany a co to říká o naší soběstačnosti.
  5. Jak by mělo vypadat investiční portfolio budoucnosti – podle principu „evropského dikobraza“.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory