Získejte pro svůj skvělý projekt peníze z crowdfundingu

Zdroj: Pixabay
Byznys 29. 11. 2021

Získejte pro svůj skvělý projekt peníze z crowdfundingu

Jako crowdfunding neboli hromadné financování se označuje proces, při kterém větší počet jednotlivců přispívá menším obnosem na cílovou částku, která je požadována pro realizaci projektu (předmětu financování). Crowdfundingem lze financovat zajímavé projekty, produkty či společnosti, ale například i politické kampaně. Proč tedy tímto moderním způsobem nefinancovat i váš projekt?

Každý crowdfunding má stejné základy. Při vzniku projektu je povinné stanovit cílovou sumu a datum, do kterého se musí požadované prostředky vybrat. Je zakázáno vytvářet projekty, které by nepatřily alespoň do jedné z uvedených kategorií každé platformy (například umění, design, móda, film, jídlo, hry, hudba, technologie apod.). Díky tomuto způsobu kolektivního investování je velice malá šance, že by byl podporován projekt, který by nebyl něčím zajímavý.

Je zakázáno vytvářet projekty, které by měly financovat život tvůrce projektu, nebo projekty obsahující nevhodný, urážlivý či nepovolený obsah (například alkohol, kosmetika, drogy, dětské jídlo, pornografie atd.). Některé platformy zakazují vytvářet projekty pro charitativní účely (Kickstarter), některé je naopak podporují a mají pro ně připravenou kategorii.

Každý projekt má stanovené odměny, které obdrží donátor za určitou sumu peněz (mohou to být například volné vstupenky, merchandising, setkání s tvůrcem projektu apod.). Každá crowdfundingová platforma se však liší v některých částech. Tento článek přibližuje hlavní celosvětové crowdfundingové portály i platformy v České republice.

Světový crowdfunding

Kickstarter

Kickstarter, který byl založen v New Yorku v roce 2009, je celosvětově největší internetová platforma pro crowdfundingové financování, která podporuje kreativní projekty z oblasti filmu, her, hudby, umění či technologické inovace.

Kdokoliv se může zapojit a založit svůj vlastní projekt, pokud je však rezidentem Velké Británie, Spojených států nebo Kanady. Tento projekt následně získá vlastní prezentační stránku, kde je představen formou videa a popisu.

Za celou dobu fungování portálu bylo doposud úspěšných 212 106 projektů, které vybraly od svých podporovatelů 6,3 miliardy dolarů.

Indiegogo

Indiegogo, který byl založen v Chicagu v roce 2007, je celosvětově druhý největší crowdfundingový portál.

Od svých počátků už pomohl k životu více než 800 000 inovativním myšlenkám, díky více než 9 milionům podporovatelů z 235 zemí. Nejčastěji se projekty dají zařadit mezi technologie a design.

Crowd Supply

Crowd Supply je platforma ustavená v americkém Portlandu v roce 2012. Udává se, že má „více než dvakrát větší úspěšnost projektů oproti Kickstarteru nebo Indiegogo“. Tato platforma se stává tvůrcům projektů partnerem a poskytuje jim mentoring na úrovní podnikatelského inkubátoru. Nejčastěji se zde vyskytují projekty z oblasti IT, technologií, knih i 3D tisku.

Pozitivní pozornost si získala pro vysokou úspěšnost svých produktů, což je dle některých způsobeno lepší spoluprací při řízení projektů oproti jiným crowdfundingovým platformám.

Crowdfunding v ČR

I když by se mohlo zdát, že Česká republika je malým prostorem pro více crowdfuningových portálů, opak je pravdou. Z toho samozřejmě nejvíce profituje zájemce, který si může zvolit tu nejlepší crowdfundingovou platformu pro svůj projekt.

HitHit

HitHit je největší česká crowdfundingová platforma, která funguje od listopadu 2012 v ČR i na Slovensku.

Založit sbírku na svůj projekt na HitHitu může každý člověk nad 18 let. Projekt by neměl financovat životní výdaje tvůrce projektu nebo obsahovat nevhodný, urážlivý či nepovolený (sexuálně explicitní nebo xenofobní) obsah. Autor sám volí cílovou částku a dobu, po kterou sbírka poběží. Do popisu projektu může přidat fotografie nebo i video. Odměny určené pro podporovatele musí projekt zařadit do jedné z následujících kategorií: divadlo, sport, hry, hudba, umění, tanec, fotografie, film, design, literatura, vzdělávání, technologie, jídlo, móda nebo komunita.

Nejnižší možnou vybíranou částkou je 20 000 korun, horní hranice omezena není. V případě, že vybraná částka přesáhne 100 % cílové sumy, obdrží autor sbírky finance a přispěvatelům začne distribuovat jejich odměny. V opačném případě HitHit vybrané peníze vrátí přispěvatelům.

Na konci minulého roku bylo financováno 1 781 projektů v celkové hodnotě 250 milionů korun. Doposud nejúspěšnějším projektem na HitHitu byla DVTV s vybranou částkou 9,7 milionu korun.

Donio

Donio je česká největší dárcovská platforma, která vznikla na podzim 2019. V dubnu 2020 se přes Donio vybralo na sbírku na plicní ventilátory CoroVent 14,5 milionu korun během pouhých 19 hodin, čímž se tento projekt stal nejúspěšnější crowdfundingovou kampaní v historii ČR.

Zájemce si může vybrat projekty z kategorií:

děti a rodina, samoživitelky, senioři, vzdělávání, zdraví, komunita, kultura, příroda a ekologie, zvířata, ZOO Praha, Česko proti COVID-19 nebo #kulturažije.

Přes Donio se už celkově vybralo více než 51 milionů korun.

Penězdroj

Penězdroj je první český crowdfundingový portál, který umožňuje i podílové (equity) financování projektů. Kromě equity/podílů portál nabízí i další typy crowdfundingového financování, případně jejich kombinaci:

Equity (podíl), Reward (odměna), Donation (dar), Loan (půjčka), Royalty (honorář), Equity & Reward, Equity & Loan.

Portál Penězdroj, který byl spuštěn v roce 2015, se zaměřuje především na obchodní a podnikatelské projekty – realizaci nových obchodních nápadů, start firmy nebo rozšíření jejího působení. Zejména se jedná o startup projekty hledající finance do svých začátků. Popřípadě je možné na webovém portálu uveřejnit projekt i z kreativní oblasti, který je obchod podporující.

Fundlift

Fundlift je první investiční crowdfundingová platforma v České republice. Vznikla v roce 2015 jako společný projekt investiční skupiny Rockaway a finanční skupiny Roklen. Fundlift propojuje investory s růstovými projekty – na jedné straně zde vystavují kampaně společnosti poptávající kapitál a na straně druhé do těchto společností prostřednictvím Fundliftu mohou investovat i drobní investoři.

Invester

Invester je další česká crowdfundingová platforma pro získání kapitálu. Zároveň nabízí investorům možnost získat ve vybraném projektu obchodní podíl a vydělávat s jeho ziskem. Invester a jeho služby jsou pro každého – minimální investice začíná už na tisíci korunách. Průběh financování nebo následné zisky je pak možné pohodlně sledovat v propracovaném internetovém rozhraní.

Nakopni mě

Nakopni mě je klasický crowdfundingový portál pro všechny lidi, kteří mají nějaký sen, ale chybí jim na to peníze. Fantazii se meze nekladou, projekty zde nejsou omezené cílovou částkou ani shora, ani zdola. Pro registraci si projekt zájemce založí přes vstupní formulář a po jeho schválení mohou investoři okamžitě začít posílat peníze.

Portálu se podařilo sehnat peníze pro mnoho charitativních či uměleckých projektů.

Autor: Miroslav Oupic

Další články