Změny v preferencích čínského vedení. Přednost mají výrobci čipů

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Politika 09. 04. 2023

Změny v preferencích čínského vedení. Přednost mají výrobci čipů

Letos poprvé se na seznamu delegátů Všečínského shromáždění lidových zástupců objevila i jména zástupců z odvětví technologického hardwaru. Co to může signalizovat, se dozvídáme ze článku publikovaného na webu agentury Reuters.

Mezi pozvanými naopak chyběl Pony Ma, šéf nejhodnotnější čínské společnosti Tencent. A osloveni nebyli v souvislosti s jinou stežejní režimní událostí ani další bývalí miláčci čínské internetové scény jako Jack Ma z Alibaby nebo zakladatel NetEase William Lei Ding.

Objevili se zde ale delegáti noví, z firem zabývajících se robotikou, lasery, letectvím a kosmonautikou. Zmiňme například zástupce firmy na výrobu čipů Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) nebo státem podporovaných Hua Hong Semiconductor Ltd., Shandong Youyan Semiconductor Materials Co. a Cambricon Techologies Corp.

Nové složení ukazuje, že se Peking snaží posílit své technologické kapacity, aby dosáhl soběstačnosti a zůstal konkurenceschopný vůči Spojeným státům,“ komentuje proměny v preferencích Angela Zhang z Hongkongské univerzity. „V současném geopolitickém klimatu jsou podniky zabývající se spotřebními technologiemi zastíněny společnostmi, které vyrábějí tvrdé technologie.“

V projevu z minulého měsíce prezident Si Ťin-pching deklaroval záměr směřovat se svou zemí k větší vědecké a technologické soběstačnosti. Jde o zjevnou reakci na situaci, kdy se stále více omezuje vývoz vyspělých technologií do Číny, a to především ze Spojených států.

Autor: Petr Pláteník

Další články