118 milionů dolarů na virtuální léčbu závislostí

Zdroj: Pixabay
Byznys 19. 11. 2021

118 milionů dolarů na virtuální léčbu závislostí

V 18 letech Robin McIntoshová bojovala se závislostí na alkoholu i s poruchou příjmu potravy. Následně pak nastoupila na odvykací léčbu. O osmnáct let později vytvořila typ komplexního léčebného programu, který si sama dříve přála. Workit Health, v Michiganu založená společnost, kterou v roce 2015 vytvořila spolu s Lisou McLaughlinovou, se zaměřuje na virtuální léčbu nejen konkrétní závislosti, ale také na všechny s tím související problémy.

„Neznám nikoho, kdo má pouze jednu diagnózu, říká McIntoshová. Společnost Workit poskytovala dlouhodobě virtuální zdravotní služby už před koronavirovou pandemií. Místo aby se zaměřili na tradiční 12krokový abstinenční program, zavedli kombinaci online individuální i skupinové terapie spolu s léčbou s léky buprenorfinem a naltrexonem.

Workit také nabízí nepřeberné množství online kurzů, které společnost pro léčbu sama vyvinula. Ty pomáhají pacientům řešit problémy od sociální izolace po stres ze vztahu. „Pokud se díváme na skupinu závislých jako na ledovec, neléčíme jen ty, kteří jsou nejvíce vidět na hladině, ale dosáhneme i na lidi pod vodou, tedy skupinu, která nebyla nikdy dříve monitorována a léčena,“ říká Lisa McLaughlinová. „A to je dosti zásadní změna.“

Tento přístup a možnost pomoci léčit více než 20 milionů Američanů s poruchami alkoholu a návykových látek získal nyní větší podporu a investice od velkých firem. Podle posledního sdělení společnost Workit obdržela nově 118 milionů dolarů (2,6 miliardy korun).

S pomocí této částky bude firma moci vyřešit jeden ze základních problémů zdravotního pojištění v USA, tedy cenovou dostupnost. Společnost Workit uvádí, že průměrné roční náklady na pacienta činí přibližně 4 200 dolarů (93 tisíc korun) a léčí se zde průměrně 6 000 členů jejich programu.

Osobní zkušenost výhodou

Interní údaje Workit vykazují více než 84 % členů, kteří zůstávají v programu delším než 30 dní, přičemž 41 % členů se léčí déle než rok. Většina zaměstnanců je v programu Medicare nebo Medicaid (národní zdravotní programy v USA), zatímco přibližně 30 % má komerční pojištění. Toto grantové financování pomáhá pokrývat náklady především na nepojištěné pacienty.

McIntoshová se poprvé setkala s McLaughlinovou v roce 2009 na jednom protialkoholickém setkání. McIntoshová pracovala jako designová a kreativní ředitelka, zatímco McLaughlinová se realizovala v technologickém oboru. Obě se v různých letech zúčastnily postgraduálního studia na Michiganské univerzitě.

Obě mají ve svém podnikání významnou výhodu oproti konkurenci – osobní zkušenost v léčbě závislosti. „I když nám to trvalo déle, než jsme čekaly, peníze pro náš projekt, který dává nejen nám smysl, si nás našly,“ říká závěrem McIntoshová.

Autor: Miroslav Oupic

Další články