5 tipů, kam v roce 2022 neinvestovat

Zdroj: Pixabay
Byznys 01. 03. 2022

5 tipů, kam v roce 2022 neinvestovat

Pozor na euro, kryptoměny, spořicí účty nebo kancelářské budovy. Jejich výnosnost letos nejspíše nebude taková, jak si někteří myslí. Nevyplatí se ani vrhnout se do rekonstrukce bytu.

Češi mají nejvíce peněz v historii. Jak je ale investovat, aby se vložená investice vyplatila? Čemu se letos vyhnout?

1. Euro

Jak v letošním roce česká koruna zpevňuje, tak euro bude postupně slábnout. Hlavně v závislosti k dolaru a ve vztahu k nastalé rusko-ukrajinské situaci.

2. Bankovní běžné a spořicí účty

S růstem inflace v České republice (aktuálně 9,9 %) se stále více nevyplácí držet si peníze na běžném účtu. A ani bankovní spořící účty nedosahují takových hodnot, aby pokrývaly aktuální inflaci. V současné době se sazby spořicích účtů pohybují v rozmezí 2–4 % p.a.

3. Kancelářské prostory

I když v Praze a ve velkých městech stále vznikají nové kancelářské prostory, koronavirová i postkoronavirová doba snižuje poptávku po kancelářích.

Dříve vynucený home office se zabydluje u stále většího počtu firem a i odborníci předpokládají, že se k tradiční podobě kanceláří zřejmě už nikdy nevrátíme. Stále větší váhu budou hrát coworkingová centra a huby,“ dodává Anna Píchová ze společnosti Cyrrus.

4. Kryptoměny

Jak se dříve zdály kryptoměny nestabilní a neodhadnutelné, nyní pomalu budou jejich ceny klesat, především se to bude týkat bitcoinu.

5. Bytové a stavební rekonstrukce

Jak nyní roste inflace, raketově rostou ceny stavebních materiálů. V některých případech je těžké tyto stavební práce zastavit, ale pokud se vám podaří je na několik měsíců pozdržet, jen dobře. V příštím roce by ceny měly stagnovat, případně i trochu klesnout.

Autor: Miroslav Oupic

Další články