5 způsobů, jak začít vydělávat pasivní příjem s investicí jen deseti tisíc korun

Zdroj: Pixabay
Byznys 04. 08. 2021

5 způsobů, jak začít vydělávat pasivní příjem s investicí jen deseti tisíc korun

Hledáte nápady na pasivní příjem při investici jen okolo deseti tisíc korun? Například peer-to-peer půjčky jsou jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout.

Jen Glantz, zakladatelka virálního byznysu Bridesmaid for Hire, přemýšlela, jak získat pasivní příjem už při investici 500 amerických dolarů (cca 10 tisíc českých korun). Oslovila proto finanční profesionály a pak se s výsledky svého průzkumu svěřila portálu Business Insider.

Jen hledala už dlouho zajímavý pasivní příjem a dělala to různými způsoby – od převodu hotovosti na spořicí účet s vysokým úrokem až po nabídku svých digitálních služeb. Různé cesty k dosažení stanoveného cíle však většinou vyžadují investování větší částky peněz, například nákup bytu k pronájmu, ze kterého se získá pravidelné měsíční nájemné. Jen si i proto stanovila maximální hodnotu investice jen 500 dolarů a při konzultacích s finančními odborníky se dozvěděla o následujících pěti možnostech.

Crowdfunding nemovitostí

Jak už bylo uvedeno, při získávání pasivního přijmu z nemovitostí je třeba investovat vyšší částku. Finanční poradce Jen seznámil s webovým portálem Fundrise, který nabízí možnost investovat do nemovitostí již s pouhými 500 dolary. I tento drobný investor se přitom může podílet na výnosech z komerčních nemovitostí. Akorát je třeba vzít v úvahu, že investice do nemovitosti jsou nelikvidní, takže je určena především pro dlouhodobé investory.

Peer-to-peer půjčky

Další variantou získání pasivního příjmu jsou peer-to-peer půjčky, které zajistí stálé cashflow jen s menší počáteční investicí. Investor půjčuje své peníze někomu jinému na platformě peer-to-peer a tím získá úroky placené dlužníkem. Soukromé zápůjčky mohou být rizikové, touto platformou se riziko nesplacení snižuje. Peer-to-peer půjčky nabízí například projekty LendingClub, Prosper nebo Upstart.

Zahajte vlastní podnikání

I své vlastní podnikání můžete nastartovat s pouhými 500 dolary v kapse. Začněte nejprve s online obchodem nebo blogem. Vše, co k tomu potřebujete, je webhosting a webové stránky. Poté přidejte affiliate marketing a jste už na cestě k pasivnímu příjmu. Cena webhostingu může v USA začínat již na 2,88 dolaru za měsíc, u nás už od 49 korun. Pokud jste dostatečně technicky zdatní, můžete si sami zdarma vytvořit webovou stránku, pokud ne, tak si zakoupíte hotovou šablonu. V USA ji seženete do 100 dolarů, u nás například u Webnode i zadarmo. Pokud chcete podnikat se svými znalostmi a zkušenostmi ve formě různých kurzů, webové portály jako Thinkific a Teachable nabízejí bezplatné možnosti sebeprezentace.

Investujte hotovost

Pokud jste ochotni podstupovat určité riziko nebo možná i nějakou dobu počkat, než budete mít úplný přístup k pasivnímu příjmu, můžete své peníze investovat dvěma způsoby. Jestliže peníze nepotřebujete v krátkodobém horizontu, měli byste zvážit jejich investování do vysoce kvalitních akcií. I když se 500 dolarů nemusí zdát mnoho, díky síle složeného úroku získáte v časovém horizontu 10 až 15 let velmi zajímavý příjem. Je ale důležité co nejdříve začít, nejlépe když je takovýto investor ještě mladý.
Další možností jsou různé penzijní fondy, které navíc poskytují i řadu daňových zvýhodnění. I v případě, že ještě nedosáhnete důchodového věku, můžete si na tento kapitál sáhnout, i když s určitým omezením v likviditě.

Účet s vysokým úrokem nebo podílové fondy

Pokud hledáte nejjednodušší způsob generování pasivního příjmu, můžete zkusit účet s vysokým úrokem nebo podílový fond zaměřený na vyšší výnos. Může to být například fond s vysokými dividendami nebo fond, který se zaměřuje na dluhopisy s vyšším výnosem.

Autor: Miroslav Oupic

Další články