Apple vyvolal kontroverzi s emoji palestinské vlajky

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life Politika Technologie 13. 04. 2024

Apple vyvolal kontroverzi s emoji palestinské vlajky

Technologická společnost čelí kritice poté, co na některé uživatele iPhonu po zadání slova „Jeruzalém“ automaticky vyskočilo emoji palestinské vlajky. Informuje o tom web BBC.

Oba národy, Izraelci i Palestinci, si toto starobylé město nárokují. Televizní moderátorka Rachel Rileyová, která je Židovka, na sociálních sítích navíc upozornila, že v případě jiných hlavních měst systém Applu státní vlajky ani nenavrhuje.

Podle zástupců společnosti změna – ke které došlo po nedávné aktualizaci softwaru – nebyla způsobena záměrně. S příští aktualizací má dojít k jejímu odstranění. Není ale zatím známo, kdy přesně to bude.

Rachel Rileyová přímo na síti X oslovila Apple s žádostí, aby svá rozhodnutí objasnil a opodstatnil. „Vykazovat dvojí standard ve vztahu k Izraeli je formou antisemitismu,“ napsala konkrétně ve svém tweetu.

Meta se také musela omlouvat

Problém se podle společnosti Apple týká funkce zvané prediktivní emoji. iPhony mohou při psaní slov ve zprávách a dalších aplikacích navrhovat i tato obrázková vyjádření. V specifikaci nejnovější aktualizace systému iOS se potom přímo uvádí, že obsahuje „nové emoji“.

Status Jeruzaléma je jedním z nejbolestivějších míst v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci. Židovský stát považuje celou tuto metropoli za své věčné, nedělitelné hlavní město, zatímco Palestinci si nárokují východní část jako metropoli svého vytouženého budoucího státu.

Není to poprvé, co se velká technologická firma zapletla do ostrého sporu mezi Izraelem a Palestinci. V loňském roce se kupříkladu Meta musela omluvit poté, co kvůli chybě přidala do životopisů některých uživatelů Instagramu, kteří se označovali za Palestince, slovo „teroristé“.

Společnost následně oznámila, že opravila problém, „který na krátkou dobu způsobil nevhodné překlady do arabštiny“ v některých jejích produktech.

Autor: Petr Pláteník

Další články