Bez hotovosti z domu? V Česku zatím raději ne

Zdroj: Euronet
03. 08. 2023

Bez hotovosti z domu? V Česku zatím raději ne

Známe to všichni. Za pět minut musíme běžet a v hlavě přemítáme, jestli máme všechno. Na delší přípravy není čas, tak bereme do kapsy mobil, platební kartu, klíče a odcházíme. Pravděpodobně nemáme úplně všechno, s tímto triem bychom si ale měli vystačit. Anebo ne?

Ač obliba placení kartou roste, míst, kde zaplatíme pouze hotovostí, je stále celá řada. A je jich více, než se na první pohled může zdát – s koncem EET se jejich počet navíc dále zvyšuje. Pojďme se proto podívat na sedm míst, kam se vyplatí jít s nějakou tou bankovkou v kapse.

Festivaly

Platba hotovostí na hudebních či filmových festivalech je už takovou klasikou. Občas se objeví výjimky jako Votvírák nebo Let it Roll, kde se platí pomocí nabíjecích náramků, nebo Colours of Ostrava, který je letos poprvé kompletně bezhotovostní. Pokud jste si však hotovost zapomněli vzít například na Beats for Love v Ostravě, mohli jste se ocitnout v poměrně nepříjemné situaci. Stejně tak si ji přibalte do batohu na festival TrutnOFF, bude se vám hodit. Nemluvě o těch menších festivalech, kde je potřeba nejen při koupi občerstvení, ale i vstupenek.

Antikvariáty, bleší trhy a secondhandy

Milovníci předmětů, „co mají duši“, by si před výletem do antikvariátu, secondhandu či na bleší trh měli zjistit polohu nejbližšího bankomatu. Větší řetězce a modernější obchody, které nabízí věci z druhé ruky, už sice platební terminály zavedené mají, ale u většiny těchto obchodů se bez hotovosti v kapse zkrátka neobejdete.

Najít bankomat ve větším městě už však dávno není problém. „Bankomaty jsou dnes téměř na každém rohu. Jen bankomaty Euronet najdeme v Česku až na 650 místech a každý rok jich u nás přibude přibližně 50,“ uvedl Ondřej Kozák, výkonný ředitel společnosti Euronet.

Výlet do zahraničí

Na hotovost rozhodně nezapomínejte při cestách do zahraničí. Čím více na jih od Česka pojedete, tím častěji bankovky využijete. U rozvojových zemí to platí dvojnásob. Peníze ve fyzické formě byste ale s sebou měli brát kamkoliv. Nikdy nevíte, kdy se vám budou hodit, a nepříjemným situacím v zemích, kde se setkáváte s jistou jazykovou bariérou, se chcete zaručeně vyhnout.

V mnoha zemích si lidé navíc potrpí na spropitné – například Egypťané jsou na něj vyloženě hákliví. Bankovky byste si tak měli přibalit jednak kvůli dýškům, ale také ke koupi pouličních suvenýrů, zmrzlině nebo fotkám s velbloudy. „Pokud si peníze nestihnete vyměnit v Česku, není to žádný problém. Bankomaty máme ve více než 200 zemích po celém světě a provozujeme jich přes 50 tisíc,“ vysvětluje Kozák.

Pouť

Seznam míst, kde zaplatíte kartou, se každý rok zvětšuje. Jestli je ale něco chodem času netknuté, jsou to poutě. Peněz si s sebou sice musíte vzít více než před pár lety, ale jejich forma zůstává stejná – cukrovou vatu si pořídíte pouze za peníze v hotovosti.

Jarmarky a tržnice

Ať už jde o farmářské či vánoční trhy, s hotovostí nikdy neuděláte krok vedle. Využívání platebních terminálů se sice i na těchto místech rozrůstá, ale každý stánek vám platbu kartou nezaručí. A když si představíte ono sobotní ráno s plátěnkou přes rameno, kdy si povídáte s farmářem ve stánku a kupujete od něj domácí zeleninu – hotovost tu má své kouzlo.

Hospody a restaurace

Pouť navštívíte jednou za rok a jarmarky také nejsou každodenní záležitostí. To se však nedá říct o restauracích, bistrech a hospodách. Těch, ve kterých se nedá platit kartou, je u nás požehnaně. Konec EET, poplatky za terminály i absence dýšek dovedla hospodské k návratu k hotovosti.

Zvýšenou pozornost byste měli věnovat horským boudám nebo podzemním barům. Tam vám navíc nemusí kartu přijmout kvůli špatnému signálu. „Provozovny se nám ozývají neustále s prosbou o zřízení bankomatu. Zvažují přechod na hotovostní platby a rády by pro zákazníky měly tuto službu ve svém okolí,“ komentuje situaci Kozák.

Specializovaní prodejci

Zaplatit sousedovi za domácí vajíčka kartou? To asi těžko. Ten samý princip platí i u dalších malých prodejců – stánkařů prodávajících zeleninu na ulici, pouličních prodejců ryb o Vánocích, zmrzlinářů nebo vinařů, prodávajících víno ve svém sklípku.

Situací, ve kterých se neobejdete bez hotovosti, je zkrátka spousta. Ať už chcete někomu udělat radost k narozeninám a obdarovat ho peněžním darem, věnovat trochu peněz lidem bez domova, koupit si občerstvení ve vlaku, nebo zkrátka zůstat v naprosté anonymitě. A to až do doby, než budou mít pouliční muzikanti na chodníku místo klobouku platební terminál.

Autor: Lenka Hrušková

Další články