Bill Gates očekává, že už za 18 měsíců budou chatboti učit děti číst

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life Technologie 30. 04. 2023

Bill Gates očekává, že už za 18 měsíců budou chatboti učit děti číst

Už brzy by umělá inteligence mohla pomáhat s výukou vašich dětí. Zprávu přinesl web CNBC.

„Umělá inteligence dosáhne úrovně, kdy už bude tak dobrým učitelem, jak by to nikdy nedokázal člověk,“ předpověděl Gates v úterním projevu na summitu ASU+GSV v San Diegu. Chatboti jako ChatGPT od firmy OpenAI a Bard společnosti Google se v posledních několika měsících rychle vyvíjejí a v některých standardizovaných testech již mohou konkurovat inteligenci na úrovni člověka.

Takový růst vyvolal jak nadšení z potenciálu této technologie, tak debatu o možných negativních důsledcích. Gates patří mezi ty, kteří jsou schopnostmi chatbotů ohromeni. Kupříkladu tím, že vykazují „neuvěřitelnou plynulost ve schopnosti číst a psát“ – to jim podle amerického miliardáře brzy umožní pomáhat dětem zlepšovat se ve čtení a psaní.

Zdokonalování dovednosti psát texty je pro počítač nesmírně obtížný úkol, tvrdí Gates. Když učitelé hodnotí eseje, posuzují vlastnosti, jako je struktura vyprávění a jasnost prózy – což je „vysoce kognitivní cvičení“, které je pro vývojáře „těžké“ zopakovat v kódu. Schopnost chatbotů s umělou inteligencí rozpoznat a znovu vytvořit jazyk podobný lidskému se však prudce vyvíjí.

Doučování skoro zdarma

Akademici přesto varují, že tato technologie ještě není plně zformovaná a může neúmyslně do procesu vnášet významné chyby nebo dezinformace. Než se proto umělá inteligence stane plnohodnotným učitelem, musí se podle Gatese zdokonalit ve čtení a reprodukci lidské řeči, aby lépe motivovala studenty.

„Za takových 18 měsíců umělá inteligence už bude pomáhat učitelům,“ věří Gates. Je přesvědčen, že tato technologie také zpřístupní soukromé doučování širokému okruhu dětí a mládeže, kteří by si ho jinak nemohli dovolit.

To ovšem neznamená, že bude zcela zdarma. ChatGPT i Bing sice mají nyní omezené bezplatné verze, první jmenovaný chatbot je už od února nabízen také za předplatné 20 dolarů měsíčně ve verzi ChatGPT Plus. Přesto tyto nástroje budou podle Gatese přinejmenším cenově dostupnější a přístupnější než individuální výuka s lidským tutorem.

Autor: Petr Pláteník

Další články