Boj s korupcí může Ukrajině vyhrát válku

Zdroj: Pixabay
Life 06. 02. 2023

Boj s korupcí může Ukrajině vyhrát válku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozjel rozsáhlou čistku ve státních a regionálních úřadech. Podle serveru The Conversation se jedná o krok, který má ukrajinskou veřejnost i západní spojence země ujistit, že boj proti korupci zůstává prioritou, a to navzdory probíhající válce s Ruskem.

Ukrajinský parlament rychle následoval prezidentův příklad a předložil návrh zákona, jehož cílem je zvýšit transparentnost při zadávání zakázek v oblasti obrany, aby se zabránilo například uměle nadsazeným cenám za příděly pro vojáky.

Tento krok byl v mezinárodním tisku přirovnán k zásadní změně v čele ukrajinské politiky. Mezi odcházejícími vysokými státními úředníky byli náměstek generálního prokurátora, náměstci ministrů pro komunální a územní rozvoj, náměstek ministra sociální politiky a náměstek ministra obrany.

„Malá domů“ v hodnotě stovek milionů korun

Kromě toho byli odvoláni šéfové čtyř frontových regionálních správ – Dněpropetrovské, Sumské, Záporožské a Chersonské. Mezi nimi gubernátor Dněpropetrovské oblasti Valentyn Rezničenko, který byl již dříve zapleten do skandálu kolem projektu „Velké rekonstrukce“ a obviněn z toho, že 41 milionů dolarů (zhruba 900 milionů korun) z prostředků určených na rekonstrukci silnic ve svém regionu – 65 % z celkové alokace – poskytl společnosti, kterou spoluvlastnila jeho přítelkyně Yana Khlanta.

Odvolán byl také vedoucí představitel regionu hlavního města Kyjeva Oleksij Kuleba. Zelenskij však Kulebu okamžitě jmenoval zástupcem vedoucího své prezidentské kanceláře. Nahradil tak nejviditelnější postavu, která odstoupila, Kyrylu Tymošenkovou. Tymošenková se v loňském roce zmítala ve veřejných skandálech, mimo jiné v souvislosti s osobním užíváním automobilu, který Ukrajině darovala společnost General Motors pro humanitární účely.

„Monacký prapor“ – bohatí Ukrajinci si užívají luxusu na Západě

To zjevně nevrhá dobré světlo na vládu, která se veřejně zavázala vymýtit korupci – v neposlední řadě v době, kdy oficiální nezaměstnanost na Ukrajině dosáhla 30 procent a reálné příjmy obyvatelstva klesly o 21 procent.

Většina lidí přinesla na obranu své země mimořádné oběti a v posledních 11 měsících snášela stále větší strádání. V ostrém kontrastu k tomu jsou činy takzvaného „monackého praporu“. Jedná se o současné i bývalé vysoce postavené úředníky a podnikatele, kteří využili své pozice a opustili zemi i se svými rodinami. Mnoho zástupců těchto elit si s sebou odvezlo značný majetek, aby mohli financovat svůj nový luxusní život v letoviscích ve Francii, Španělsku, Švýcarsku a Rakousku.

Vyřešení korupce může být klíčovým faktorem války s Ruskem

Zelenského důrazná a rychlá reakce na nejnovější odhalení odráží jeho poznání, že obyčejní Ukrajinci mohou být se svým prezidentem nespokojeni. Korupční skandály však až dosud nijak nepošpinily samotného Zelenského, který se nadále těší nebývalé důvěře veřejnosti – podle údajů Kyjevského mezinárodního sociologického institutu (KIIS) vzrostla z 27 % v prosinci 2021 na 84 % v prosinci 2022. Ozbrojené síly se podle stejného průzkumu těší nejvyšší důvěře ze všech institucí na Ukrajině, a to 96procentní, což je nárůst ze 72 procent v prosinci 2021.

Základní složení současné vlády se tedy pravděpodobně nezmění a nezmění se ani rozložení sil v ukrajinské vládě. Klíčové postavy, jako je premiér Denys Šmyhal a ministr obrany Oleksij Reznikov, zůstávají na svých místech.

Nic nenasvědčuje tomu, že by se některý z nich podílel na současných korupčních skandálech, ale tyto epizody se zjevně odehrály pod jejich dohledem – obranné zakázky koneckonců tvoří jádro současného vládního podnikání.

Vyřešení korupce zůstane klíčovým faktorem války – jak a kdy skončí a jaká Ukrajina z ní vzejde. Schopnost prokázat se kroky vedoucími k zajištění transparentnosti a integrity bude klíčová i pro postup země směrem ke členství v EU. Ukrajinský prezident si to zjevně uvědomuje – 24. ledna věnoval tomuto tématu velkou část svého nočního projevu k národu.

Jeho poselství bylo zjevně očekáváno a přijato klíčovými spojenci, včetně demokratických a republikánských senátorů USA, kteří Zelenského čistku uvítali a slíbili pokračování podpory kyjevskému válečnému úsilí.

Následné oznámení, že Německo i USA pošlou hlavní bojové tanky, které Kyjev tak dlouho požadoval, je jasně spojeno s dojmem, že Zelenskyj zdvojnásobuje své protikorupční úsilí.

To zase signalizuje nejen odhodlání západních partnerů Ukrajiny pomoci Kyjevu uspět ve válce proti Rusku, ale také závazek, že z ní vzejde silná a demokratická Ukrajina.

Autor: Jiří Böhm

Další články