;

Budeme jednou bydlet na Marsu ve vulkanických jeskyních? NASA na tom pracuje

19. 09. 2019

Budeme jednou bydlet na Marsu ve vulkanických jeskyních? NASA na tom pracuje

Tunely vzniklé po průchodu lávy mohou v budoucnu poskytnout prvním osadníkům na Měsíci nebo Marsu potřebný úkryt a místo pro život. I z tohoto důvodu nyní NASA testuje v kalifornských jeskyních robota určeného k průzkumu podzemí na jiných planetách.

Stroj nese jméno CaveR a je vybaven snímacím zařízením schopným pořizovat video a obrazový obsah i za velmi malé intenzity světla odráženého od stěn jeskyně. Vědci z těchto údajů dokážou identifikovat přítomnost chemických sloučenin naznačujících možnou existenci života v těchto prostorách.

Zdroj: NASA

Pravděpodobnější ovšem je, že na některé z blízkých planet objevíme spíše jen známky již vymřelých forem života. A zde by průzkum lávových tunelů a života otištěného do nerostů mohl hrát klíčovou roli.

V jeskyni celé město

Vědci předpokládají, že pod povrchem Marsu, Venuše či Marsu se nacházejí obří vulkanické jeskyně. Na planetách s výrazně nižší gravitací by mohly dokonce dosahovat rozměrů, které by pojaly celé město. Konkrétně ale v případě Marsu, který je příliš suchý a má řídkou atmosféru, neschopnou chránit před kosmických zářením, mohou lávové tunely především poskytnout bezpečné útočiště pro kolonisty ze Země.

Data získaná díky orbitálním satelitům naznačují, že na Marsu se nachází spousta lávových tunelů,“ prohlásila Jennifer Blank, vedoucí výzkumnice projektu BRAILLE ve centru NASA nazvaném Ames Research Center. „Pokud tam život je, nejlépe když začneme hledat právě v lávových tunelech. A pokud život tam dříve byl, velmi pravděpodobně najdeme jeho pozůstatky právě také tam.“

Bez výletu do vesmíru

Název projektu je zkratkou od Biologic and Resource Analog Investigations in Low Light Environments (Analogový průzkum biologických a geologických podmínek v podmínkách s nízkou světelností). V přípravné fázi i s pomocí robotů zkoumají zatím jen největší systém vulkanických jeskyní v Severní Americe. Doposud sebraná data i tak (bez výletu do vesmíru) už ale pomáhají vědcům lépe porozumět vzájemným vztahům mezi biologickou a geologickou složkou v těchto jeskyních.

Zdroj: NASA

Zpráva přejata z webu NASA.

Autor: Petr Pláteník

Další články