Češi v KHL: Triumf pragmatismu nad svědomím

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay
Life 20. 10. 2022

Češi v KHL: Triumf pragmatismu nad svědomím

Přestože po ruské invazi na Ukrajinu drtivá většina cizinců z KHL, která je považována za výkladní skříň režimu Vladimira Putina, fakticky uprchla, v současné době působí podle webu hokej.cz v ruských týmech čtyři čeští hokejisté – Dmitrij Jaškin (SKA Petrohrad), Libor Šulák, Rudolf Červený (Admiral Vladivostok) a Michal Jordán (Amur Chabarovsk).

Zmiňované kvarteto nelze s pravděpodobností hraničící s jistotou obvinit se sympatií k ruskému totalitnímu režimu, vysvětlení ve smyslu, že hokejová kariéra je krátká, a je proto potřeba zabezpečit rodinu, nepostrádá logiku. V této souvislosti se přesto nabízí otázka, zdali v KHL, která se již dávno musela rozloučit se snem, že se někdy vyrovná NHL, platí opravdu natolik dobře, aby se především Jaškin vzdal reprezentace, která uvalila na hráče z KHL embargo?

Ruská dominance

Jak ukazují čísla, jednoznačně ano. Přestože na rozdíl od NHL nebývá v Evropě zvykem zveřejňovat platy hráčů, publikovala domácí média před dvěma lety zprávu kanadské hokejové agentury 2112 odhadující finanční sílu soutěží mimo NHL s tím, že vzhledem k situaci kolem covidu–19 se částky mohou změnit. Podle zprávy byla nejštědřejší právě KHL s ročními platy od 89 tisíc do 1,1 milionu eur, což se tehdy v přepočtu rovnalo příjmům v rozmezí 2,4–28 milionů korun. Česká extraliga se umístila na šestém místě, lépe na tom byla švýcarská NLA (93 000 – 417 000 eur), následovaly švédská SHL (80 000 – 250 000 eur), německá DEL (40 000 – 200 000 eur) a Asijská hokejová liga, ve které nastupují týmy z Japonska, Koreje a ruský Sachalin (40 000 – 180 000 eur). Platy českých hokejistů se podle agentury pohybovaly v rozmezí od 26 700 – 178 000 eur a vzhledem k okolnostem – hokej je z energetického hlediska velmi náročný sport a řada klubů bude bojovat o ekonomické přežití – nelze předpokládat, že příjmy hráčů zaznamenají pohyb směrem vzhůru. Všechny uvedené částky podléhají zdanění. Nelze ověřit, do jaké míry jsou pravdivé zvěsti, podle kterých se platí v Rusku na ruku, realita je ovšem taková, že zatímco v Česku jsou hokejisté OSVČ a své příjmy řeší z pozic podnikatelů, ve Švédsku se platí až drakonické daně. Z výše uvedeného vychází, že hokejisté mimo KHL sice netrpí finanční nouzí, v Rusku platí ovšem mnohem lépe.

Zaplacená platí

Bezkonkurenčně nejbohatší Čech v KHL Dmitrij Jaškin (1994) vydělá podle webu Hokej. cz v Rusku za sezónu cca 25 milionů korun, s bonusy se může jednat v přepočtu až o 40 milionů korun. Vzhledem k tomu, že nejlépe placení hokejisté v Česku inkasují ročně kolem cca 4,5 milionu korun, se proto jeho volbě nelze divit. Spíše by mě zajímaly pohnutky petrohradského generálního manažera, který nabídl snový kontrakt útočníkovi, jehož působení v NHL nelze ani zdaleka charakterizovat jako úspěšné. Rodák z Omsku s českým pasem totiž zaznamenal ve 315 utkáních 70 bodů za 27 branek a 43 asistencí, na jeden kanadský bod potřeboval 4,5 zápasu. Poslední sezóna v Arizoně byla přímo katastrofální, Jaškin nastoupil také v důsledku zranění do 12 zápasů, ve kterých dal jednu branku a zaznamenal stejný počet asistencí. Vysvětlení, že v KHL se v barvách moskevského Dynama vedlo Dmitriji Alexejeviči mnohem lépe, je podivné, nelze proto zcela zavrhnout myšlenku, že vzhledem k aktuální situaci si stále přebohatý klub, za kterým stojí Gazprom, pořídil Jaškina – kterému navíc svěřil kapitánské céčko – spíše z propagandistických důvodů. Uvidíme. Každopádně po 15 zápasech měl kapitán Petrohradu statistiky 7 + 4, byl čtvrtým nejefektivnějším hráčem klubu a celkově mu patřilo v tabulce produktivity KHL 26. místo.

Dopátrat se příjmů dalších českých hokejistů působících v Rusku je velmi komplikované, ovšem podle informací z důvěryhodného zdroje se Libor Šulák (1994) dohodl ve Vladivostoku na ročním kontraktu 600 000 dolarů. Vzhledem k tomu, že jak o Rudolfa Červeného (1989), tak o Michala Jordána (1990) projevil ruský zaměstnavatel zájem, lze předpokládat, že i jejich smlouvy by se měly blížit alespoň průměru KHL v hodnotě cca 500 000 dolarů. I v jejich případech vzhledem k věku tak vcelku logicky převládl pragmatismus nad výčitkami svědomí a obavami z negativních reakcí.

Mezi elitou

Každopádně platí-li informace webu Hokej. cz, bude patřit Dmitrij Jaškin mezi vůbec nejlépe placené hokejisty KHL. Podle serveru Markerzone.com je totiž jedničkou Maxim Šalunov (1993, Lokomotiv Jaroslavl), ročně pobírající 1,5 milionu dolarů. V roce 2011 si křídelního útočníka vybralo ve čtvrtém kole draftu Chicago, v sezóně 2013/2014 to zkoušel v USA, v NHL si ale nezahrál. Na dalších dvou místech jsou českým fanouškům známí Vadim Šipačov (1987) a Alexander Radulov (1986), hvězdy AK Bars Kazaň si letos vydělají 1,33 milionu dolarů. Prvně jmenovaný sice uzavřel v roce 2017 s novým účastníkem NHL Vegas Golden Knights smlouvu na dva roky za devět milionů dolarů, plus dvoumilionový podpisový bonus, po třech zápasech, ve kterých dal jednu branku, ovšem oznámil návrat do KHL. Radulov odehrál v barvách Nashville Predators, Montreal Canadiens a Dallas Stars celkem 524 zápasů, přestože se těšil v NHL oblibě a vážnosti, v roce 2008 to v Nashville zabalil a dalších osm sezón hrál v Ufě a CSKA Moskva. Do KHL se vrátil letos v létě. Stejné peníze by měl v Avantgardu Omsk pobírat vedle Jaškina druhý nejlépe honorovaný cizinec, Kanaďan Corbin Knight (1990), který to v minulosti zkoušel v týmech NHL Calgary Flames, Florida Panthers a Philadeplhia Flyers. V sezónách 2013–2019 odehrál celkem 52 zápasů, ve kterých dal 4 branky a zaznamenal 8 asistencí.

Autor: Petr Bošnakov

Další články