;

Chystá papež encykliku o umělé inteligenci? Už teď nás varuje před možným pádem zpět do barbarismu

21. 10. 2019

Chystá papež encykliku o umělé inteligenci? Už teď nás varuje před možným pádem zpět do barbarismu

Na konci záři se ve Vatikánu konala konference, která měla zajímavé obsazení. Trochu to tam vypadalo, jako by se do centrály katolické církve přestěhovala část Silicon Valley. Tématem byly totiž ty nejžhavější otázky digitálního dneška.

Konfrontace umělé inteligence a papeže, který dle svého vyjádření neumí používat internet a nemá ani mobilní telefon, může na někoho působit možná paradoxně, až komicky. Zájem nejvyššího představitele katolické církve vychází ovšem hlavně z oblasti duchovní než té technologické.

Papež František. Zdroj: Pixabay

Pozoruhodný rozvoj na poli technologií, těch souvisejících s umělou inteligenci konkrétně, s sebou nese významné důsledky ve všech sférách lidské činnosti. Otevřená a konkrétní diskuse je proto právě teď žádoucí více než kdy dříve,“ oslovil papež František účastníky konference.

Mezi nimi bychom našli vedoucí
pracovníky firem jako Facebook, Mozilla nebo Western Digital, ale i
laureáty Nobelovy ceny, katolické etiky či zástupce států.
Technooptimismus šel tentokráte stranou, na pořadu dne byly
především rizika a výzvy, které do našich životů vyspělá
technika vnáší.

Papež František mimo jiné adresoval hlavním hráčům ze Silicon Valley výzvu, aby v honbě za co nejlepšími technologickými a ekonomickými výsledky nezavlekli svět do nového „barbarismu“, kde právo silnějšího převáží všeobecné blaho.

Pokud se tzv. technologický pokrok lidského druhu stane nepřítelem všeobecného blaha, povede to k nešťastnému pádu zpět k barbarským způsobům, určovaným právem silnějšího,“ prohlásil papež.

Vatikán. Zdroj: Pixabay

Nejvyšší představitel katolické církve připomněl, že technologie musí mít „oboje, teoretické i praktické mravní principy“. A varoval před hrozbami spojenými s užíváním umělé inteligence, především jako nástroje k „cirkulování tendenčních názorů a falešných dat, které mohou zamořit veřejnou debatu, dokonce zmanipulovat mínění milionů lidí až do té míry, že to bude ohrožovat instituce garantující mírumilovné občanské soužití“.

Vatikánští představitelé dávají tyto výroky i samotné pořádání konference do souvislosti s možným chystaným papežským dokumentem tematizujícím právě umělou inteligenci. Podobnou přípravnou fází prošlo i sestavování encykliky Laudato Si z roku 2015, věnované ochraně přírody a globálnímu oteplování.

Zprávu přinesl web Reuters.

Autor: Petr Pláteník

Další články