Co by měli investoři dělat na medvědím trhu?

Zdroj: Pixabay
Byznys 12. 07. 2022

Co by měli investoři dělat na medvědím trhu?

S poklesem indexu S&P 500 o více než 21 % od začátku roku jsme oficiálně vstoupili na území medvědího trhu, přičemž ostatní hlavní akciové indexy neustále ztrácejí půdu pod nohama. Podle portálu CNET se investoři obávají, že toxická kombinace klesajících firemních zisků, prudké inflace a pokračujícího zvyšování úrokových sazeb Federálního rezervního systému hrozí, že uvrhne ekonomiku USA do recese.

Ať už vlastníte akcie přímo, nebo máte vložené peníze ve fondech, už víte, že zažíváme pokles trhu. Jak dlouho bude tento finanční pokles trvat? Pro mladou generaci investorů, kteří začali investovat během posledních 10 let, je otázkou, jak toto období přežít. Překonat bouři, nebo rychle z ní uniknout?

Pokles trhu je znepokojující a často vede k panice. Ale během těchto časů může být užitečné promluvit si s lidmi, kteří si tímto cyklem už prošli, abyste se vyhnuli velkým finančním chybám. Portál CNET mluvil s pěti odborníky, aby získal jejich nejlepší rady a zvážil případný odchod z trhu.

Držte kurz. Tohle by také mělo projít

Daniel Crosby je behaviorálním ředitelem společnosti Orion Advisor Solutions a autorem knihy The Laws of Wealth. Řekl, že součástí toho, co definuje skvělého investora, je mentální odolnost přežít to nejlepší i nejhorší. Jeho největší připomínkou, která má pomoci zorientovat se v nestálosti, je, že „toto také přejde“.

Na této frázi miluji skutečnost, že nás chrání před strachem a chamtivostí,“ řekl Crosby. „Když se na medvědím trhu rozhlédneme a nevidíme nic jiného než negativitu, můžeme si být jisti, že to přejde a že nás čekají jasnější dny. Na druhé straně na býčím trhu, kdy můžeme být v pokušení být chamtiví, můžeme si být také jisti, že nás čekají horší časy.“

Nesnažte se načasovat trh. V investování nejsou žádné termíny

Adam Seessel, autor nové knihy Where the Money Is, pracoval jako novinář píšící o akciovém trhu i jako profesionální investor na Wall Street. Poté co prošel několika tržními cykly, varuje před čekáním na „nejlepší čas“. Úspěch je méně o načasování trhu a více o vašem času na trhu.

V investování neexistují žádné termíny,“ píše Seessel ve své knize. „Naléhavost… vyvolává špatná rozhodnutí. Dobří investoři se každé ráno objevují u svých stolů s cílem pomalu prosazovat své znalosti. Musíte si položit otázku, zda věříte, že americký byznys bude prosperovat, nebo ne,“ řekl. „Pokud si myslíte, že ano, pak musíte vlastnit kus této akce.“

Držíte se trhu? Přehodnoťte svou toleranci k riziku

Pokud zažíváte extrémní úzkost kvůli volatilitě trhu, může to znamenat, že máte menší chuť riskovat, než jste předpokládali. Linda Davis Taylor, ostřílená investiční profesionálka a autorka knihy The Business of Family, doporučuje rozhovor s odborníkem na investování, který vám může pomoct racionálně vést vaše další kroky. To je zvláště důležité, pokud se blížíte k odchodu do důchodu – nebo jste v raných fázích důchodu – a vaše portfolio v posledních měsících dostalo krutý výprask. Možná by stálo za to, přezkoumat úroveň vašich akcií s pomocí finančního profesionála.

Lidské chování a psychologie hrají při investování velkou roli a pro většinu z nás je velmi obtížné jednat racionálně o něčem tak osobním, jako jsou peníze, zvláště v době stresu,“ řekla Davis Taylor. „Někdo, kdo rozumí naší situaci, ale zároveň přináší objektivní pohled, může být nesmírně přínosný při udržování správné cesty.“

Přehnaná sebedůvěra se přeceňuje

Investoři, kteří věří, že mají sílu neustále porážet trh, jsou podle Amandy Holden, zakladatelky společnosti Invested Development, svými vlastními nejhoršími nepřáteli. „Přílišná sebedůvěra je škodlivá. Je to hřích investora,“ uvedla.

Holden zahájila svou kariéru v oblasti správy investic v roce 2008, těsně před velkou recesí, kdy širší trh ztratil 55 % své hodnoty. Tehdy někteří z jejích klientů s vysokým čistým jměním zpanikařili a prodali své investice za nejnižší ceny, zablokovali ztráty a promeškali dlouhou příležitost, která následovala.

Dnes se Holden zaměřuje na koučování klientů prostřednictvím volatility akciových trhů a ukazuje jim, že zvládnutí výkyvů je rozhodující pro dlouhodobý úspěch. „Povaha tohoto světa, ekonomického růstu, je taková, že bude vždy cyklický. Nikdy se to neděje přímočaře. Nemůžete se podílet na vzestupu, pokud se nebudete držet poklesů, které jsou nevyhnutelné.“

Nechte to jednoduché

Autor bestselleru I Will Teach You to Be Rich, Ramit Sethi, říká, že investování by nemělo být složité. Místo toho je klíčem k dlouhodobému úspěchu na trhu dodržování několika jednoduchých zásad.

Patří mezi ně: diverzifikace vašeho portfolia, výběr fondů s nízkými poplatky a omezení vaší pozornosti na to, jak dobře (nebo špatně) se vašim investicím daří. „Pokud investujete dlouhodobě, musíte své investiční účty kontrolovat maximálně jednou za měsíc,“ zní jeho rada.

Sethiho rada vychází z jeho vlastní osobní zkušenosti – ztráta peněz na trhu po výběru jednotlivých akcií. „Když jsem byl na střední škole, rodiče mi řekli, že pokud chci jít na vysokou školu, budu to muset zaplatit stipendiem. Nejlepší stipendium, které jsem dostal, bylo ocenění ve výši 2000 dolarů. Organizace napsala šek přímo mně. Vzal jsem to a investoval na burze a okamžitě jsem ztratil polovinu svých peněz. Naučilo mě to, že nejsem tak chytrý, jak jsem si myslel. Zjistil jsem, že téměř nikdo nepřekoná trh, takže si vyberte levné dlouhodobé investice a pokračujte ve svém životě.“

Autor: Miroslav Oupic

Další články