Daniel Helcl: Pokud můžete, instalujte si solární panely. Na dotacích získáte až 225 tisíc korun

Zdroj: Woltair
Lidé 29. 06. 2022

Daniel Helcl: Pokud můžete, instalujte si solární panely. Na dotacích získáte až 225 tisíc korun

Léto je mimořádně oblíbené období pro instalaci fotovoltaických panelů i tepelného čerpadla, ale instalovat se dají s rychlou návratností kdykoli. Je nutné počítat s tím, že se celý proces montáže může protáhnout na několik měsíců. Nehledě na načasování je ovšem návratnost investice už v řádu čtyř až pěti let, především díky výhodným dotacím, které mohou cenu zařízení srazit až na polovinu, říká zakladatel a CEO Woltair Daniel Helcl. 

Hlavní sezona pro nejlepší výnosnost fotovoltaiky je v červnu a červenci. Toto období je také díky vysokým teplotám vhodné pro instalaci zdroje vytápění, aby se vše stihlo do prvních chladných večerů. V tomto období se také začínají zaplňovat kapacity techniků. Kdo chce tedy vše stihnout do topné sezony, neměl by otálet, protože podstatnou část čekání zabere také byrokracie. Při pořizování fotovoltaiky trvá nejdéle ze všeho vyřízení připojení do distribuční sítě, u tepelných čerpadel se doba odvíjí od dostupnosti zboží na trhu.

Samotná instalace fotovoltaiky proběhne v řádu dvou dnů, montáž tepelného čerpadla pak zabere dny čtyři. Nejhorší na celém procesu jsou tedy čekací lhůty, které se u některých firem mohou protáhnout až na dvanáct měsíců.

Montáž se vyplatí kdykoli

Při současných cenách elektřiny a dotačních podmínkách je možné počítat s návratností investice do fotovoltaické elektrárny v horizontu čtyř až pěti let. To představuje výnosnost ve výši 20–25 %, což z fotovoltaiky činí atraktivnější investici než jakýkoli akciový, dluhopisový fond nebo investice do realit.

Hodně samozřejmě závisí na celkové spotřebě energie domácnosti, zhruba v 70 % přitom rozhoduje volba zdroje vytápění. Momentálně jsou velmi příznivé dotační podmínky, které umožňují za dobrou cenu nainstalovat nejmodernější řešení. Výše dotace totiž může ve vybraných krajích činit až 225 000 korun. Za slušnou cenu tak lze instalovat robustnější systémy včetně bateriového úložiště, a tím umožnit naprostou samostatnost v jarních a letních měsících.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další články