Dvojnásobné náklady na bydlení. Rok 2022 bude náročný, varují analytici

Zdroj: Pixabay (ilustrační foto)
Byznys 25. 12. 2021

Dvojnásobné náklady na bydlení. Rok 2022 bude náročný, varují analytici

Největším strašákem roku 2022 je očekávaný růst cen. Inflace se po Novém roce přehoupne přes 7 procent a to peněženkám spotřebitelů a podnikatelů zaručeně neuleví. Nejvíce si domácnosti připlatí za bydlení, kde by v určitých případech náklady mohly překročit až dvojnásobek původní částky.

Domácnosti nejvýrazněji pocítí zdražování energií (elektřina, plyn, teplo). A to zejména ty, které přišly o svého dodavatele nebo nemají pevně zafixované ceny na delší dobu. V těchto případech můžou měsíční výdaje růst bohužel až o tisíce korun.

Roční vyúčtování domu 5+1 se může z 25 tisíc zvýšit až na 60 tisíc korun

Markantní zdražování v této oblasti jsme zažili už v druhé polovině roku 2021. Tím to však neskončilo a další nárůst cen nás čeká hned z počátku roku v zimních měsících. Podle analytičky Anny Píchové ze společnosti Cyrrus by poté měla přijít změna. Ceny mají opět mírně klesat, ale pohybovat se budou stále na vyšších úrovních, než tomu bylo loňskou zimu.

Jen pro příklad, rodina v domě 5+1 vytápěném plynem plus ohřev vody, mající roční vyúčtování v rozmezí 20 až 25 tisíc korun, zaplatí nově mezi 50 až 60 tisíci korunami. Tento šok způsobí mnoha domácnostem existenční problémy a přinutí je dramaticky přehodnotit nákupní zvyklosti,“ komentuje situaci Pavel Bors, finanční a personální ředitel společnosti Norma.

Budou lidé zvládat splácet svou hypotéku?

Další tvrdou ránu pocítí žadatelé o hypotéku. Od 1. dubna 2022 totiž dojde ke zpřísnění pravidel. Budou nově nastaveny limity ukazatelů DTI a DSTI – ty sníží počet lidí, kteří na hypotéku dosáhnou. ČNB podle svých statistik odhaduje, že nová opatření zasáhnou jen zhruba 10 procent žadatelů, to je však podle Jakuba Rejnuše, marketingového ředitele portálu Hypo na míru, příliš optimistické.

Aplikovali jsme nové požadavky na žadatele, se kterými jsme řešili hypotéky v roce 2021, a zjistili jsme, že z těch, kteří prošli v 2021, by prošlo pouze 77 procent úvěrů a z těch jen 77 procent žadatelů do 36 let a 72 procent žadatelů nad 36 let. To samé jsme provedli při očekávaných úrokových sazbách kolem 5 procent. Za těchto podmínek prošlo celkem 64 procent úvěrů a z toho 72 procent žadatelů do 36 let a 60 procent žadatelů nad 36 let,“ říká Rejnuš.

Řada lidí navíc hypotéku nemusí vůbec zvládat splácet. Pokud úrokové sazby vyšplhají až k 5 procentům, pro mnohé klienty může být jediným východiskem zbavení se nemovitosti. A pro ostatní to bude zpravidla znamenat alespoň minimální nárůst komplikací, jelikož se bude jednat o výrazný zásah do jejich rozpočtů.

Úrokové sazby se pod tři procenta vrátí nejspíše až za tři roky

Podle hypotečního specialisty Lukáše Kučery by si lidé měli v rychlosti zkontrolovat nastavení vlastní hypotéky nebo vyhledat odbornou radu. Špatně zvolená fixace může znamenat i statisíce navíc na úrocích. Úrokové sazby se totiž budou, s největší pravděpodobností, vracet zpět pod 3 procenta až za 2 až 3 roky.

Klient, který má hypotéku například z ledna 2017, dostal sazbu kolem 1,9 % s pětiletým fixem. Až bude v lednu řešit prodloužení fixace u své hypotéky na 3 miliony, dostane více jak dvojnásobný úrok a splátka bude o cca 3500 korun za měsíc vyšší. Na následujících pěti letech to udělá 210 tisíc korun navíc na úrocích,“ varuje Kučera.

Autor: Lenka Hrušková

Další články