Firma z Česka slaví. Od investorů získala 2,5 miliardy

Zdroj: EAG

Firma z Česka slaví. Od investorů získala 2,5 miliardy

Omnetic ze skupiny EAG, kterou vlastní trojice Čechů – Jakub Šulta, Pavel Svoreň a Petr Kratochvíl – získává na digitalizaci služeb v automotive 100 milionů eur (dvě a půl miliardy korun). V příštích letech chce znásobit svou EBITDA.

Platforma Omnetic, přední poskytovatel systémů pro digitalizaci automotive a správu dealerství ve střední Evropě, se může těšit ne velký přísun peněz. V čele historicky prvního investičního kola pro Omnetic stanul panevropský soukromý kapitálový fond Kartesia a středoevropský dluhový fond CVI.

Češi chtějí expandovat i do západní Evropy

Omnetic, který je součástí skupiny EAG, založili v Česku před pěti lety Jakub Šulta, Pavel Svoreň a Petr Kratochvíl. Zakladatelé platformy potvrdili, že úspěšné investiční kolo podpoří již probíhající rozvoj a expanzi skupiny v západní a střední Evropě.

Poskytovatel digitálních služeb v automotive v minulých letech upevňoval své tržní postavení v regionu CEE, aby se nedávno začal dívat také na západoevropské trhy. Silná důvěra investorů v nastavenou strategii „buy & build“ má v následujícím období pomoci uzavřít další akviziční cíle v Německu, Polsku, Francii a Beneluxu. Omnetic následně tyto akvizice využije nejen k expanzi na trhu, ale zejména k rozšíření funkcionality vlastních produktů.

V Omneticu má podíl i management – nyní skoro 10 procent

Podle Jakuba Šulty, CEO Omenticu, už před pěti lety s kolegy viděl obrovský prostor v konsolidaci a inovaci systémů v automotive sektoru.

„Když se řekne automotive v Evropě, lidé si obvykle jako první představí velké automobilky. Ve skutečnosti jde ale o obrovské odvětví, zahrnující celý životní cyklus vozu – od prvního prodejce a financování přes pojištění, servis až po přechod na jiného majitele v autobazaru. Jsou to desetitisíce malých i velkých firem s obrovským potenciálem přechodu na špičkové plně digitální služby,“ vysvětluje Šulta. A dodává: „Investujeme nejen do rozvoje či akvizic, ale vnímáme i důležitost zapojení klíčových lidí z managementu, kteří dnes drží téměř 10% podíl ve společnosti.“

„Fond Kartesia provedl toto financování ve spolupráci s lokálním partnerem CVI. To potvrzuje sílu zájmu investorů o platformu Omnetic. Pro další rozšíření prostřednictvím akvizic můžeme postupně využít až 100 milionů eur podle potřeby. Očekáváme, že tuto částku investujeme v následujících letech,“ popisuje Pavel Svoreň, CEO skupiny Portiva, která se podílela na založení skupiny EAG. Omnetic je po Carvagu jejím druhým úspěšným projektem v segmentu automotive.

Zájem o Omnetic byl velký. Investovat do něj chtělo zhruba 20 fondů

Omnetic si šel na trh pro peníze na expanzi cíleně. V Německu, Francii, Polsku a Beneluxu má vytipované společnosti, které mu pomohou rozšířit jeho služby do dalších zemí, případně posílit stávající pozici.

„V tomto investičním kole, které organizovala společnost Wood & Company jako lead advisor, se z bezmála dvou desítek uchazečů dostali do finále tendru čtyři zahraniční zájemci. Fondy Kartesia, respektive CVI, nabídly nejflexibilnější kapitálové řešení a navíc působí na trzích, kde se nachází i naše budoucí akviziční cíle,“ dodal investiční ředitel Omnetic Petr Kratochvíl s tím, že část peněz společnost nasměruje také do rozvoje stávajících produktů.

Autor: Jiří Böhm

Další články