FOCUS ON: Funguje lidský mozek jako počítač?

Foto zdroj: Focuson.cz
Technologie 25. 08. 2021

FOCUS ON: Funguje lidský mozek jako počítač?

Uměla inteligence není vševědoucí. A ještě nějakou chvíli nebude. Proč tomu tak je a jaký koncept je futuristickému obrazu nejblíže, popisuje Ivan Sivák, zakladatel AI startupu BotX.

Umělá inteligence sama o sobě neindikuje, že by její „vědomosti“ byly bezmezné a každá její verze by uměla rozluštit širokou škálu problémů, ba naopak. Stejně jako u rozdílných technologií, a v tomto ohledu bezpochyby i lidí, omezení má. Někdo z nás je skvělý výtvarník, druhý fotbalista, třetí zase matematik. Nikdo by od nás však neočekával kombinaci všech tří – to platí i pro AI.

„Strojové učení, potažmo AI pracuje s velkým množstvím dat, přičemž u IQ testu vnímá jen pár otázek před sebou – ne vždycky ale dokáže danou otázku zařadit do správného kontextu. Jde o to, že IQ testy jsou multioborové. Strojové učení jde dnes už velmi specifické, máme počítačové vidění, text-to-speech či překlady, ale jedná se o konkrétní obory. IQ testy jsou stavěné na kombinaci různých vědomostí,“ vysvětluje Sivák.

Potvrzuje se tak teorie mnohých – umělá inteligence dělá momentálně jen „dětské krůčky“ k obrazu lidskému. Prozatím ale musíme určovat jejich zaměření.

Dočkáme se androidů?

I když je idea vševědoucího stroje stále zobrazována pouze v divokých scénářích sci-fi trháků, v očích výzkumných pracovníků není nereálná, pouze vzdálená. „Svatý grál oboru je AGI (Artificial General Intelligence) – česky obecná umělá inteligence. Ta by v budoucnu měla řešit všechny problémy, měla by si sama poradit, sama by se měla vytrénovat na vzorku dat, které potřebuje. Teď tomu tak není – co se týká AI tak stále narážíme na řadu věcí, kterým nerozumíme,“ popisuje mantinely technologie zakladatel AI startupu. Sám zastává názor, že „brod je ještě daleko“.

Posouvání hranic AI napovídá i skutečnost, že se spekuluje nad jakýmsi propojením lidské mysli s touto technologií, i když je myšlenka stejně daleko jako vize vševědoucí AI – lidské tělo pro toto spojení předpoklad má. „Z pohledu vědy mozek podléhá fyzikálním zákonům jako jakýkoliv jiný instrument ve vesmíru. Jedná se o elektrický přístroj, aniž bych chtěl nějak dehonestovat lidský mozek, je to tak. Propojení umělé inteligence s mozkem je do značné míry inženýrský problém,“ zakončil myšlenku Sivák.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory