Focus ON: Kdo neinvestuje, bude vždycky na mizině

Foto zdroj: Focuson.cz
Byznys 13. 10. 2021

Focus ON: Kdo neinvestuje, bude vždycky na mizině

Vaše chování mezi 20. a 30. rokem života ovlivňuje, jak rychle budete finančně nezávislí. Proč a jak je důležité investovat? Rozumí vůbec mladí lidé investování? Odpovídá Filip Stropek, youtuber a burzovní makléř ze společnosti Cyrrus.

Zhodnocovat své finanční prostředky by mělo být v zájmu každého rozumného jedince. Mnozí ale často neví, do čeho investovat nebo jak brzo se do tohoto světa ponořit. Jaký je tedy zaručený recept na poklidný život po padesátce?

„Jde o to, že jak se chováte zrovna mezi svými 20 a 30 lety, ovlivňuje to, jak rychle budete finančně nezávislí. Protože si pamatuji, že mě ve dvaceti by vyloženě bolelo, kdyby mi někdo řekl, ať tisícovku neutrácím a raději si ji někam ukládám,“ vysvětluje Stropek. A pokračuje: „Když ale tohle lidé dnes nedělají, tak ve 30 a 35 letech najednou zjistí, že i když by chtěli být finančně nezávislí a nechodit od rána do večera do práce, tak najednou čas už nemají na své straně.“

Jistá investice? Nic takového není

Ne každý „má žaludek“ na to, aby investoval své peníze do rizikových investic a žil s možností, že o své těžce vydělané peníze může přijít. Hledá tak investiční jistotu. Tento pojem je ale skoro mýtus. Nejvíce konzervativní investicí jsou běžné spořicí účty, které v této době generují běžně okolo 1,5 procenta ročně, což je ale stále minus 2 procenta oproti běžné 3,5procentní inflaci.

„Jistota s investicemi? Takhle to nefunguje. Máme určité typy nástrojů, hlavně nějaké nástroje kolektivního investovaní, to znamená nějaké fondy. My teď hodně propagujeme ETF fondy, které mají malou nákladovost a velkou likviditu. Teď už možná začínám být trapný, jak používám všechna ta finanční slovíčka, nicméně to dává smysl. Když se bavíme o jistotě – jediné, co je jisté, že když nebudu investovat, budu stále chudý,“komentuje Stropek.

Kontroverzní investice? Vodík!

O vodíku jako ideální alternativě k fosilním palivům se v českých i mezinárodních médiích polemizuje už roky. Pilotní projekty už jedou v plném proudu, evropské státy podporují vodíkové infrastruktury a stále více běžných aplikací má svou vodíkovou alternativu. Lze ho brát za „kontroverzní“ investici?

„Mě třeba vodík baví. To je hrozně zajímavé téma a dá se hrozně dobře využít. Můžete jít různými způsoby. U těch rizikových investic chcete být vždycky napřed, ale pak je otázka, zda jste nebyl v blbé „řadě“ – ale to je právě to riziko. Každopádně v té řadě chcete být první. Přijde mi, že nyní je vodík v kontextu drahých energií ultimátním řešením,“ zakončil Stropek.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory