FOCUS ON: V hokeji se točí velké peníze. Jak se z nich nezbláznit?

Foto zdroj: Focuson.cz
Byznys 22. 09. 2021

FOCUS ON: V hokeji se točí velké peníze. Jak se z nich nezbláznit?

Jak se vrcholoví sportovci starají o své peníze, jak jim ve finanční gramotnosti pomáhají kluby a asociace a jak se z enormních výdělků na nejvyšší hokejové úrovni nezbláznit? O tom promluvil „zlatý hoch z Nagana“, bývalý profesionální hokejista Josef Beránek.

V České republice i ve světě patří hokej mezi nesledovanější sporty. S velkým nasazením rodiče učí své děti bruslit a následně je přihlašují do týmů s vidinou, že jejich potomek bude jednou vrcholovým, špičkově placeným sportovcem. Jakou šanci ale mají čeští hokejisté prorazit do světa?

„Každý, kdo tomu bude něco obětovat a bude dřít, má velkou šanci se stát dobrým sportovcem v každém odvětví. Nemusí to být vždycky jen hokej. Může něco dokázat – a dokázat se finančně dostat tam, kam chce,“ vysvětluje Beránek. A pokračuje: „Ti nejlepší určitě dokážou vydělat hodně peněz na to, aby po zbytek života nebyli v dluzích a jejich životní standard byl dobrý.“

Přestupní můstek

Kariéry sportovců na špici často nejsou dlouhé a končí zhruba před čtyřicítkou. I proto je pro ně důležité dostat se co nejrychleji co nejvýše. Druhá, první, extra liga – kdy si sportovci přijdou na zajímavé peníze, o kterých média píšou? 

„Zatímco dříve byl jasný postup, že přes extraligu, případně reprezentaci se hráči chtěli dostat ven, nyní je paradoxně situace, kdy mnoho takových hráčů do zahraničí nechce a stačí jim zůstat doma v lize,“ vysvětluje bývalý hráč NHL.

Rychle nabyl, rychle pozbyl

Nejen v českém sportovním prostředí jsme se dočetli o případech, kdy nějaký sportovec prorazil do světa, začal vydělávat nepředstavitelné částky, a tak s ním hvězdný život zametl, že o všechno přišel. Jak ale takové situaci předejít? Starají se kluby o investiční zájmy svých svěřenců?

„Hráčská asociace na tyto věci dbala už dřív, a nebylo to jen o financích, bylo to vůbec o celkovém vzdělání hráčů při přestupu do takového prostředí, kde se dostávají pod určitý tlak a možnost, že mohou být zneužití. V tomto ohledu mají hráči neustálé meetingy, vzdělávání a semináře. Myslím, že rozvoj je tam na vysoké úrovni,“ zakončuje Beránek.

Autor: redakce

FocusOn je zpravodajský web zaměřený na nové trendy v ekonomice s důrazem na využívání moderních technologií.

Další rozhovory